КСО, чл.4, aл. 3, т. 4,КСО, чл.6, aл. 10,КСО, чл.6, aл. 7,КСО, чл.355

5_20-00-378/29.11.2012 г.
КСО, чл.4, ал.3, т. 4, чл.6, ал. 10, чл.6, ал. 7 ичл. 355;
В запитването сте изложилиследнатафактическа обстановка:
Лице работи по трудово правоотношение на пълно работно време. Същото е регистрирано като земеделски производител и е спечелило проект по програмата „Млад фермер”. Осигуряването за дейността като самоосигуряващо се лице обхваща рисковете инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт.
Във връзка с възникналия казусса поставени следните въпроси:
1. Дължат ли се осигурителни вноски за извършваната трудова дейност като земеделски производител?
2. Налагат ли се глоби на земеделски производители, които не са внесли дължимите осигурителни вноски?
Въпросите, касаещи отпускане на пенсия и право на обезщетение за временна неработоспособност не са от компетентност на НАП.
Предвид описаната фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Редът за осигуряване на самоосигуряващите се лица е регламентиран в КСО и НООСЛБГРЧМЛ.
На основание чл.4, ал.3, т. 4 от КСО, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт.
Съгласно разпоредбата на чл.6, ал. 7 от КСО,осигурителните вноски за лицата по 4, ал.3, т. 4 от КСО са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Съгласно чл.6, ал. 10 от КСО, за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 от КСО;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители.
3. доходи за работа без трудово правоотношение;
В случай, че по трудовото правоотношение сте осигуренавърху месечен осигурителен доход по-малък от2 000,00 лева, дължите и осигурителни вноски за дейността като регистриран земеделски производител.
По втори въпрос:
Съгласно нормата на чл. 355, ал. 1 от КСО, който наруши разпоредбите на чл. 5, ал. 4, чл. 6, ал. 8, чл. 7, чл. 8, ал. 2, т. 1 и чл. 158 и разпоредбите на нормативните актове по прилагането им, се наказва с глоба от 50 до 500 лв. за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция за едноличните търговци и юридическите лица в размер от 500 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.
С оглед на горепосоченото, земеделските производители, които не се внесли дължимите осигурителни вноски са административно-наказателно отговорни.

Оценете статията

Вашият коментар