КСО, чл.5, aл. 4,НАРЕДБА Н-8, чл.2, aл. 1,КСО, чл.4, aл. 2

Изх. №24-34-187
Дата: 28.08.2009 год.
Наредба № Н-8, чл. 2, ал. 1;
КСО, чл. 4, ал. 2;
КСО, чл. 5, ал. 4.
О Т Н О С Н О: Попълване на декларация обр. 1, приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от
Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, на-
чина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, оси-
гурителите за осигурените при тях лица
Съгласно изложената в писмото Ви фактическа обстановка трудовите правоотношения с лицата на длъжност касиер приемчик са уредени по реда на чл. 114 от Кодекса на труда. Не е изяснено дали е установено от работодателят сумирано изчисляване на работното време за календарния месец, но както е отбелязано в писмото Ви: „в позиция 4 /според графика на месеца/“ предполага наличието на график съгласно, който лицата извършват трудова дейност през определени дни от месеца, като работните дни са повече от 5 месечно, но общия брой отработени часове през календарния месец не надхвърля 40 часа.
При така изложените обстоятелства в случай, че ………………………………. е единствен работодател за тези лица приложима е разпоредбата на чл. 4, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване – работниците и служителите, наети на работа при един или повече работодатели за не повече от 5 работни дни (40 часа) през календарния месец, се осигуряват задължително за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест.
В тази връзка, данните по чл. 5, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване се подават по реда на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за
осигурените при тях лица., като декларация обр. 1, приложение №1 към чл. 2, ал. 1
от същата наредба се попълва съгласно дадените указания:
В полето на т. 12 – Код за вид осигурен – се попълва 11. Полето на т. 16 – Дни
в осигуряване – общо се попълва по следния начин:Позиция 1- попълва се 1,тъй
като съгласно писмото Ви лицата работят не повече от 9 дни месечно. В позиции 2 и
3 се попълват общият брой работни дни в осигуряване.В позиция 4 – законоустано-
ното работно време за длъжността, а в позиция 5 – средночасовото работно време на
ден, тъйкатодневното работно времепотрудов договореразличнопрез
отделните дни и месеци.
Необходимо е да бъде отбелязано, че съгласно чл. 9, ал. 1 от КСО -осигурителният стаж се изчислява в часове, дни, месеци и години. Следователно няма нормативно основание в позиция 5 от декларация обр. 1 да бъде попълвано друго освен цели числа, и то ограничени до размера на законоустановеното работно време за длъжността. В същия смисъл в указанието за попълване на декларацията е посочено, че когато при изчисляването се получи остатък, равен или по-голям от половин час, се закръглява на пълен час.
По отношение на проблемите с подаване на данните при повече от петкратно прекъсване/възобновяваненаосигуряванетопрезмесеца,нямапречкадабъдат
,-подадени повече от една декларация обр. 1. В полетата на точки 14 и 15 се отразяват
v хронологично дните, в които осигуряването е възникнало (прекратено) и в позиции 2 и З на т. 16 съответно дните в осигуряване съответстващи на тези периоди.
В допълнение и във връзка със забележката Ви уведомявам, че Наредба № Н-8 от 29 декември 2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица е издадена от министъра на финансите на основание чл. 5, ал. 6 от КСО, и е в пълно съответствие с нормативните актове свързани със задължителното обществено осигуряване.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар