53-02-332/21.01.2010 г.
КСО, чл. 6, ал. 2
Фактическа обстановка: определяне на осигурителния доход на лице, работещо по два трудови договора при различни работодатели.
От изложеното в запитването е видно, че предприятието „Х” ЕАД е осигурител на лице, назначено по реда на чл. 111 от КТ. При основния работодател лицето е осигурено на максималния размер на осигурителния доход, поради което Вие не сте внасяли осигурителни вноски върху изплащаното възнаграждение. Основният работодател изпада в неплатежоспособност и от месец септември 2009 г. не изплаща възнаграждения и не внася осигурителни вноски.
Поставяте въпроса при описаната ситуация следва ли Вие като работодател по втори трудов договор да внасяте осигурителни вноски върху изплащаното възнаграждение ?
Съгласно чл. 6, ал. 2 от КСО /в редакцията, действаща през 2009 г./ доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени и други доходи от трудова дейност. В осигурителния доход за съответния месец се включват всички изплатени или начислени възнаграждения. Той е динамична величина, която се променя в зависимост от размера на изплащаните за съответния месец възнаграждения.
В конкретния случай, за да определите осигурителния доход на вашия служител за даден месец, следва да изисквате от него декларация за размера на изплатените или начислени, но неизплатени възнаграждения за същия месец. Ако основният работодател не е изплатил или начислил трудово възнаграждение за месеца, Вие следва да внесете дължимите вноски върху възнаграждението, което изплащате на лицето.
Имайте предвид, че декларация обр. 1 се подава при изплащане /начисляване/ на възнагражденията за съответния месец, независимо дали осигурителните вноски са внесени в ТД на НАП.’