КСО, чл.6, aл. 2

5_23-22-1705/15.01.2010г.
КСО, чл.6, ал.2;
Фактическа обстановка: Самоосигуряващо се лице е отразило получените доходи в приложение №3 , таблица 1 „Доходи от друга стопанска дейност”, код 01- „Авторски и лицензионни възнаграждения”.
Въпрос: Следва ли да прави годишно изравняване на дохода?
Съгласно разпоредбата на чл.6, ал.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, осигурителни вноски се дължат върху всички възнаграждения, включително начислени и неизплатени и други доходи от трудова дейност.
Осигурителни вноски не се дължат върху възнагражденията, получени срещу отстъпено право за използване на произведения, обект на авторското право по смисъла на Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/.
Видно от приложената ГДДпо чл. 50 от ЗДДФЛ за 2008 година, лицето е отразило получените доходи в приложение №3 , таблица 1 „Доходи от друга стопанска дейност”, код 01- „Авторски и лицензионни възнаграждения”.
Полученият от лицето доходавторски и лицензионни възнаграждения не е доход от трудова дейност по смисъла на чл.6, ал.2 от КСО и върху него не се дължат осигурителни вноски.
В качеството си на самоосигуряващо се лице, г-н …. дължи авансови осигурителни вноски, съгласно разпоредбата на чл.4, ал.3, т.1 от КСО и чл.3, ал.1 от Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина /НООСЛБГРЧ/ / в сила до 31.12.2009г./, които правилно е отразил в колона 4 на таблица 1 и 2 на справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2008г.
В случай, че доходитеот авторски и лицензионни възнаграждения е единственият доход за лицето, последното не следва да прави годишно изравняване.
На основание чл.1, ал.1 от НООСЛБГРЧ, задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
Видно от приложените таблица 1 и таблица 2 на справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2008г., лицето е упражнявало дейност през цялата 2008 година.
Следва да имате предвид, че съгласно разпоредбата на чл.1, ал.2 от НООСЛБГРЧ, започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец в 7- дневен срок от настъпване на обстоятелството.
С оглед отстраняване наразминаването между декларираната дата, на която лицето започва дейност, съгласно формулярОКд 5 и декларираните данни в таблици 1 и 2 следва да се извърши проверка с цел установяване на датата, на която започва упражняването на трудова дейност, цел спазване на чл.1, ал.1 от НООСЛБГРЧ.
Съгласночл.3, ал.3, т.2 от Наредба № Н-8/29.12.2005г., самоосигуряващите се лица следва да подават декларация образец 6 еднократно до 30 април. В декларацията следва да се отразят дължимите осигурителни вноски за предходната календарна година. При неспазване на цитираната разпоредба има възможност да се състави АУАН.

Вх.№ 5_23221705 от 15.01.2010 Отг. ОУИ София  |  23-22-1705_10_OZ_5_08

Оценете статията

Вашият коментар