КСО, чл.6, aл. 3,КСО, чл.7, aл. 3,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 1,ЗЗО, чл.34, aл. 1, т. 2,ЗЗО, чл.33, aл. 1, т. 3,КСО, чл.4, aл. 1, т. 7

5_94-00-122/30.06.2011 г.
чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО
чл. 6, ал. 3 от КСО
чл. 7, ал. 3 от КСО
чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО
чл. 33, ал. 1, т. 3 от ЗЗО
чл. 34, ал. 1, т. 2 от ЗЗО
Фактическа обстановка
Управител по договор за управление и контрол на търговско дружество е осигурен върху максимален осигурителен доход за 2011 г. 2000 лв. Предстои регистрацията в България на клон на турско транспортно дружество, на който това лице също ще бъде управител. Заедно него като управител ще бъде вписано и чуждестранно физическо лице, което няма да пребивава в България, но ще подписва като втори подпис платежните документи на клона. Предвижда се възнаграждението му да се изплаща от дружеството майка в Турция.
Въпросите са:
1. Какъв е реда за уведомяване на НАП и НОИ за обстоятелството, че това лице упражнява дейност като управител на две дружества и е осигурено върху максимален осигурителен доход по първия договор, поради което не дължи осигурителни вноски по втория договор за управление и контрол.
2. Следва ли да се внасят задължителни осигурителни вноски на чуждестранното физическо лице, извършващо дейност като управител в българския клон на турското дружество.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
Кръгът на лицата, които подлежат на задължително осигуряване е определен в чл. 4 и чл. 4а от КСО.
Изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества сазадължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. Осигурителните вноски се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година (чл. 6, ал. 3 от КСО).
Когато възнагражденията са начислени, но не са изплатени или не са начислени, осигурителят внася осигурителните вноски до края на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът (чл. 7, ал. 3 от КСО).
Здравноосигурителната вноска на управителя по договор за управление и контрол се определя по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) и се изчислява от дохода, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно КСО. Здравноосигурителната вноска се внася от осигурителя и се разпределя между осигурителя и осигурения в съотношение 60:40 за 2011 г.
Осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите са задължени да подават данни с декларация образец № 1за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване
(чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО). Декларация образец № 6 “Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ“ се подава от осигурителите, работодателите, клонове и поделения и съдържа данни за дължимите осигурителни вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване, Учителски пенсионен фонд, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване, фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ за всички осигурени от тях лица и за дължимия данък по чл. 42 ЗДДФЛ (чл. 5, ал. 4, т. 2 от КСО). Данните по чл.5, ал.4 се използват за изчисляване и отпускане на пенсиите, паричните обезщетения и помощите (чл. 5, ал. 6 от КСО).
Декларации образец № 1 и образец №6 се подават по ред, определен в Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на дани от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.Съгласно чл.3, ал.7 от същата Наредба, за лицата, осигурени на повече от едно основание по чл. 4 отКСО, се подава декларация образец № 1 и в случаите, в които на едно от основанията осигурителните вноски са внесени върху максималния месечен осигурителен доход. Дните без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж при втория осигурител (клона на турското дружество) ще се попълватв т. 16.4. от декларацията.
По втори въпрос:
Трудовата дейност е основна предпоставка за възникване на задължението за осигуряване и като общ принцип е изведена в чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване. Задължението за осигуряване на лицата възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
В Кодекса за социално осигуряване (КСО) не е направено разграничение по отношение осигуряването на лицата в зависимост от тяхното гражданство.
Подписването на платежните документи е част от управленската дейност, която ще се извършва в българския клон на турското дружество, поради което задължителните осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване за управителя, който е чужд гражданин, също ще се дължат по реда на чл.4, ал.1, т.7 от КСО.
Здравното осигуряване на чуждите граждани, пребиваващи в Република България е подчинено на специален осигурителен режим, регламентиран в Закона за здравното осигуряване(ЗЗО).
Съгласно разпоредбата на чл. 33, ал. 1, т. 3 от ЗЗО (изм. ДВ, бр. 9 от 2011 г.) задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса сачуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна.
Задължението за осигуряване на тези лица възниква от датата на получаването на разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване (чл. 34, ал. 1, т. 2 от ЗЗО).

Оценете статията

Вашият коментар