КСО, чл.6, aл. 8,ДОПК, чл.104, aл. 4

2_1903/29.11.2010г.
КСО – чл.6, ал.8
ДОПК – чл.104, ал.4
В запитването си описвате следната фактическа обстановка: До 10.07.2008г. сте получавали обезщетение за бременност и раждане и не сте упражнявали трудова дейност в качеството Ви на ЕТ. От 11.07.2008г. до края на годината сте упражнявали дейност като едноличен търговец и сте заплащали авансови осигурителни вноски. Предприятието Ви е осъществявало дейност и е реализирало доход през цялата 2008г като има назначен прокурист. Попълнили сте справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към годишната си данъчна декларация за по чл.50 от ЗДДФЛ за 2008г. погрешно.
Въпросите, който отправяте са:
1.Как е правилно да се попълни справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2008г.?
2.Как може да се коригира ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ за 2008г.?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно чл.4, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт, като те могат по свой избор да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство. Осигурителните вноски за тези лицата са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
На основание чл.6, ал.8 от КСО окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата, извършващи дейност като ЕТ се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс по-висок или по-нисък облагаем доход, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година.
В чл.3, ал.3 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбинае визирано, че осигурителни вноски не се внасят от самоосигуряващите се лица, когато са осигурени и за общо заболяване и майчинство за времето, през което са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете, и за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете, през което не са имали право на парично обезщетение.
С оглед гореупоменатото, Вие сте задължена да правите авансови осигурителни вноски и следва да определяте окончателен размер на месечния осигурителен доход за периода, през които сте упражнявали трудова дейност:11.07.2008г. – 31.12.2008г. Доходът посочен от Вас на ред 9.1 в част III от Приложение 2 за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец, следва да се впише на ред 13, колона 5.1 на Таблица 1и Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2008г. Месечният Ви осигурителен доход ще се определи като за всеки от месеците през който сте упражнявали дейност се посочи 1/12 от сумата на ред 13 в колона 5.1.
По втори въпрос:
Установяването на данъците и задължителните осигурителни вноски бива предварително установяване (като задълженото лице подаде декларация, в която само изчислява основата и дължимия данък и/или задължителните осигурителни вноски) и установяване с ревизионен акт по чл.118 от ДОПК.
Съгласно чл.104, ал.1 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ след подаването на данъчна декларация, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения.
Следователно, грешка допусната в подадена от Вас декларация по чл.50 от ЗДДФЛ няма възможност да бъде коригирана с подаването на коригираща декларация, тъй като законоустановения срок, в който може да се подаде коригираща декларация е изтекъл.
Установяването на правилния размер на дължимите данъци и задължителни осигурителни вноски може да бъде осъществено в хода на ревизионно производство по ДОПК.
На основание чл.104, ал.4 от ДОПК коригиращи декларации за задължителни осигурителни вноски могат да се подават и след изтичане на законоустановения срок за подаване.
Следователно, в тези случаи, когато е настъпила промяна в окончателния размер на осигурителния доход извън сроковете за подаване на декларацията по чл.50 от ЗДДФЛ, може да се подава коригирана Справка за окончателния размер на осигурителния доход за съответната година.’

Оценете статията

Вашият коментар