КСО, чл.6, aл. 8,НООСЛБГРЧ, чл.11, aл. 1,КСО, чл.4, aл. 6,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 3,КСО, чл.4, aл. 3, т. 5,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 4,КСО, чл.4, aл. 3, т. 6,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 2

Телефон: (02) 98 59-37 59 Факс: (02) 987 70 46
5_23-29-43/30.03.2009г.
КСО, чл.4, ал.3, т.5,чл.4, ал.3, т.6,чл.4 ал.6, чл.6, ал.8;
ЗЗО, чл.40, ал.1 т.3, чл.40 ал.1, т.4, чл.40 ал.1 т.2;
НООСЛБГРЧ, чл.11 ал.1;
Фактическа обстановка: пенсионер работи по договор с възложител.
Въпроси: 1. Длъжен ли е възложителят да удържа ЗОВ и зависи ли това от размера на възнаграждението.
2. Пенсионерите, получаващи доходи като самоосигуряващи се лица дължат ли за своя сметка здравноосигурителни вноски ако не желаят да се осигуряват по реда на КСО.
Съгласно чл.4, ал.3, т.5 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и смърт са лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец.
Лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение задължително се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване за старост и смърт, на основание чл.4, ал.3, т.6 от КСО
Вноските се разпределят между осигурителя и осигуреното лице на основание чл.6, ал.3 от КСО.
Съгласно разпоредбата на чл.4, ал.6 от КСО, лицата , на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание в случаите, когато упражняват дейностите по ал.3, т.1, т.2, т.4 и т.5 по реда на Кодекса.
Здравното осигуряване на работещите без трудово правоотношение се осъществява съгласно разпоредбите на чл.40, ал.1, т.3 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.
На основание буква „а” от цитираната разпоредба, залицата, работещи без трудови правоотношения, ако не се осигуряват по реда на т.1 и т.2 и получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната,се дължат осигурителни вноски върху облагаемия доход, след намаляването му с нормативно признатите разходи. Когато е получено възнаграждение под минималната работна заплата за страната, след намаляването му с нормативно признатите разходи, осигуряването се извършва по реда на ал.5 на чл.40 от ЗЗО.
Пенсионерите са осигурени по смисъла на ЗЗО на основание чл.40, ал.1, т.4 върху размера на пенсията или сбора от пенсии без добавките към тях. Вноските са за сметка на републиканския бюджет. В случай, че месечното възнаграждение или сбора от възнаграждения за работа без трудово правоотношение на лице, получаващо пенсияе по-малко от минималната работна заплата за страната, здравноосигурителни вноски от възложителя не се удържат и внасят. Тъй като лицето е осигурено за сметка нарепубликанския бюджет, не следва да внася здравноосигурителни вноски по чл.40, ал.5 от ЗЗО.
Следва да имате предвид, че на основание чл.11, ал.1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина, за лицата, упражняващи дейност по чл.4, ал.3, т. 1, 2 и 4 от КСО при изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението.В този случай лицата внасят осигурителни вноски на основание чл.6, ал.8 от цитирания кодекс.
Здравното осигуряване на самоосигуряващите се лица е уредено в чл.40, ал.1, т.2 от ЗЗО. Съгласно цитираната разпоредба,едноличният търговец, физическото лице, образувало ЕООД, съдружниците в търговски дружества и лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, се осигуряват върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния размер на осигурителния доход за тези самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и годишно върху доходите от дейността и доходите по т. 3, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване. Вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.
Законодателят не е предвидил разпоредба, която дава възможност на лицата, на които е отпусната пенсия иедновременно с това упражняват дейност като самоосигуряващи се лица да не внасят здравноосигурителни вноски. Достатъчно основание за възникване на задължението за осигуряване по смисъла на ЗЗО е лицето да упражнява дейност в качеството си на самоосигуряващо се лице.

Оценете статията

Вашият коментар