КСО, чл.7, aл. 1, т. 7,КСО, чл.6, aл. 7, т. 2,КСО, чл.6, aл. 8,КСО, чл.6, aл. 3,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 2,КСО, чл.6, aл. 9,НООСЛБГРЧ, чл.2, aл. 3

Телефон: (02) 98 59-37 59 Факс: (02) 987 70 46
5_ № 20-22-393/30.03.2009г.
КСО, чл.7, ал.1, т.7,чл.6, ал.3, чл.6, ал.7, т.2, чл.6, ал.8, чл.6, ал.9;
НООСЛБГРЧ, чл.1 ал.2,чл.2, ал.3;
Фактическа обстановка: Лице извършва дейност като регистрирано регистриран земеделски производител. От 02.2009г. е и управител и съдружник в новосъздадено дружество с безвъзмезден договор за УК.
Въпроси: 1. Как следва да се осигурява.
2. Следва ли да подава декларацияОКд-5 в качеството но съдружник.
3. Възможно ли е настоящото писмо да се счита за уведомлениеза започване на дейност на дружеството.
Изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, независимо от вида на самото търговско дружество или на неговия собственик, следва задължително да се осигуряват за всички осигурени социални рискове, съгласно чл.4, ал.1, т.7 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/.
Договор за управление е този договор, с който се предава управлението на едно предприятие катосъвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителят се задължава срещу определено възнаграждение да постигне определени стопански резултати в рамките на договорения срок /респективно –безсрочно/.
Такъв договор се счита за сключен и само по силата на съдебно решение, в което съответното лице е посочено като управител-срещу заплащане на възнаграждение.
Осигурителните вноски за изпълнители по договори за управление и контрол на търговски дружества се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от прага за съответната професия, на основание чл.6, ал.3 от КСО.
Ако обаче, възнаграждение не е получавано, а управителят е и съдружник в дружеството, осигуряването се осъществява по реда за осигуряване на самоосигуряващите се лица. В тези случаи достатъчно условие за да възникне задължението за осигуряване е упражняването на трудова дейност.
Регистрираните земеделски производители, които извършват единствено земеделска дейност се осигуряват върху месечен осигурителен доход между 25 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година, съгласно разпоредбата на чл.4, ал.3, т.4 от КСО.
Земеделските производители, които извършват и други дейности /по трудови и/или нетрудови правоотношения и/или като самоосигуряващи се лица /, провеждат осигуряването си за извършваната дейност като земеделски производители по реда на чл.6, ал.7, т.2 от КСО. Съгласно цитираната разпоредба, дължимите авансово осигурителни вноски са върху месечен осигурителен доход между 50 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със ЗБДОО за съответната година.
В случай, че упражнявате дейност като регистриран земеделски производител и едновременно с това и като съдружник в ООД, следва да имате предвид разпоредбата на чл.2, ал.3 от Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина /НООСЛБГРЧ/. Съгласно цитираната разпоредба, самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите се вноски за едно от основанията по избор на лицето. При промяна на основанието или идентификационния номер се подава декларация по образец в ТД на НАП. Във връзка с гтореизложеното, следва да се осигурявате на едно от основанията по Ваш избор.
На основание чл.6, ал.8 от КСО и чл.2, ал.4 от НООСЛБГРЧ, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния доход по данъчната декларация.
Следва да имате предвид, че започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството, съгласно разпоредбата на чл.1, ал.2 от НООСЛБГРЧ.
На основание чл.6, ал.8 от КСО, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния доход.
Осигурителните вноски се внасят в размерите, определени за фонд „Пенсии” и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация, като се изчисляват помесечно върху разликата между избрания осигурителен доход и средномесечния осигурителен доход за периода, за който е упражнявана дейността през предходната календарна година, но не повече от максималниямесечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година.
Следва да имате предвид, че регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители,произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност, на основание чл.6, ал.9 от КСО.
В случай, че едновременно получавате възнаграждение по договора за управление и контроли извършвате дейност като регистриран земеделски производител, следва да имате предвид, че съгласно разпоредбата на чл.6, ал.10 от КСО, за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл.4,осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече отмаксималния месечен размер на осигурителния доход по следния ред:
1.доходи от дейности на лицата по чл.4, ал.1 и ал.2 от КСО;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или неперсонифицирани дружества, упражняващи свободно професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3.доходи за работа без трудово правоотношение;
Информираме Ви, че в действащата към момента нормативна уредба, регламентираща осигуряването, на осигурителите не е вменено задължение да подават декларации при започване на дейност.

Оценете статията

Вашият коментар