КСО, чл.6, aл. 8,НООСЛБГРЧ, чл.3, aл. 4

2_281/ 23.02.2010 г.
КСО -чл.6, ал.8
НООСЛБГРЧМЛ- чл. 3, ал.4
ОТНОСТНО: Попълване на справка за окончателния размер на осигурителниядоходи внасяне на осигурителни вноски за периодите на временна неработоспособност от самоосигуряващи се лица – съдружници в търговски дружества
От изложената в писмото Ви фактическа обстановка става ясно, че през 2009г. сте работили по трудово правоотношение, получавали сте доходи от наем и сте се осигурявали в „…………” ООД като съдружник в търговско дружество с обхват на осигуряване – „за инвалидност поради общо заболяване старост и смърт” /само за фонд „Пенсии”/.
Въпросите, които отправяте са:
1. Следва ли да попълвате колони 3, 4, 6 и 7 от таблица 1 и 2от Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2009г.?
2. Следва ли да внасяте допълнителни вноски за ДОО, ДЗПО и ЗО за период на временна неработоспособност, при наличие на издаден болничен лист?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и предвид нормативната уредба изразявам следното становище:
1. Съгласно чл.4, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване/КСО/ лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване или смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство /чл.4, ал.4 от КСО/.
На основание чл.6, ал.7, т.1 от КСО, лицата упражняващи трудова дейност като съдружници в търговски дружества, дължат авансово осигурителни вноски върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година.
Ако лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване работят по трудово правоотношение, осигурителните вноски за дейността им като самоосигуряващи се лица се внасят върху избран осигурителен доход. Сборът от възнаграждението и осигурителния доход, върху които се внасят месечните осигурителни вноски, не може да бъде по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година/чл.4, ал.2 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските гражданина работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/.
Във връзка с реално получените доходи от трудова дейност, самоосигуряващите се лицаресп.съдружниците в търговски дружества, определят и окончателен размер на осигурителния си доход. Окончателният размер на месечния осигурителен доход се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски/чл.6, ал.8 от КСО/.
На основание гореизложеното,считаме, че съдружниците в търговски дружества,които са получили през годината доходи подлежащи на деклариране с декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, в случая от трудови правоотношения и доходи от наем, следва да попълнят и колони 3, 4, 6 и 7 в Таблица 1 и 2 от Справката за окончателнияразмер на осигурителния доход.
Освободени от подаване на декларация по чл.50 от ЗДДФЛ са само съдружнците в търговски дружества които са упражнявали трудова дейност само в дружеството, но не саполучили възнаграждения през съответната календарна година.
Следва да имате предвид,че в случаите когато съдружниците в търговски дружества не са получили възнаграждение за положен труд в дружеството и нямат други доходи като самоосигуряващи се лица, окончателния размер на осигурителния доход не може да бъде по-голям от минималния размер на месечния осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване/260 лв.за 2009 г./.
2. Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал.4 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските гражданина работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/, лицата, осигурени само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, дължат осигурителни вноски за периодите на временна неработоспособност бременност и раждане или отглеждане на малко дете.
В хипотезата при която самоосигуряващо се лице е избрало да се осигурява само за фонд „пенсии”, но еосигурено за всички осигурени социални рискове по трудовоправоотношение, то има право на болничен лист и парично обезщетениесамо по трудовото правоотношение. В Наредбата за медицинската експертиза на неработоспособността/НМЕР/е определено, че болничен лист за временна неработоспособност се издава само на лица, осигурени по реда на КСО за рисковете общо заболяване и майчинство, трудова злополука и професионална болест. При това положение за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, с оглед ограничаването до максималният му размер вколона 3 от таблица № 1и 2се вписва среднодневното възнаграждение от което е изчислено паричното обезщетение.
Лицето обаче няма право на болничен лист за временна неработоспособност, тъй като на неосигурените лица не се издават болнични листове (чл. 12, т. 1 от НМЕР) и съответно на обезщетение в качеството му на самоосигуряващо се лице, тъй като не е осигурено и за фонд „Общо заболяване и майчинство”.Затова ако не е подало декларация за прекъсване на трудовата си дейност по чл.1, ал.2 от НООСЛБГРЧМЛ, дължи ежемесечни осигурителни вноски върху избран доход и определя окончателен размер на осигурителния си доход за тези периоди, съгласно чл.3, ал.4 от НООСЛБГРЧМЛ.
На основание предвиденото в чл. 157, ал. 6 от КСО и чл. 40, ал. 1,т. 2 от ЗЗО уеднаквяване на доходите, върху които се дължат осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд и здравното осигуряване, за тези периоди се дължат вноски в пълен размер, както за фондовете на ДОО, така и за здравно осигуряване и за ДЗПО в универсален пенсионен фонд.

Scroll to Top