КСО, чл.7, aл. 7,КСО, чл.7, aл. 8

5_20-00-173/31.05.2012г.
КСО, чл.7, ал.7 и ал. 8;
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Холандско дружество с клон в Република Чехиянаема по трудово правоотношение български гражданин с място на работа в България. От клона в Чехия се превеждат дължимите осигурителни вноски и данък върху доходите на физическите лица за наетото лице в България по сметки наТД на НАП ……, офис „…..”.
Преводите са в евро, а по сметките на НАП преведените суми се трансферират в лева като по всеки един от кодовете за вид плащане се формират валутни разлики в размер до 1,00 лев.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
С оглед избягване на валутните разлики би ли било правилно чешкият клон да превежда дължимите суми на българското дружество, осъществяващо счетоводните услуги, което да извършва разплащанията с НАП?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.7, ал.7 от КСО, работодателите, осигурителите, самоосигуряващите се лица и осигурителните каси внасят по съответната сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите чрез съответните банки, лицензиран пощенски оператор или поделенията им задължителните осигурителни вноски, като ползват единния идентификационен код.
На основание чл.7, ал.8 от кодекса, осигурителите внасят осигурителните вноски за всеки месец поотделно чрез прехвърляне от сметките си по съответната сметка на държавното обществено осигуряване и на допълнителното задължително пенсионно осигуряване при изплащане или начисляване на трудовите възнаграждения, включително за авансови плащания.
Осигурителните вноски за лицата, работещи по трудови правоотношения се изчисляват върху левовата заплата или върху левовата равностойност на валутната заплата по курса на Българската народна банка към датата на плащането, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Няма пречка дружеството, осъществяващо счетоводни услуги да извършва плащания към бюджета от името и за сметка на своите клиенти, стига да има необходимите за това пълномощия.
Предвид гореизложеното, за да се извършат валидни плащания на задълженията за осигурителни вноски в платежното нареждане следва да е вписан ЕИК на осигурителя, период, за който се отнася плащането и сумата на дължимите вноски в лева.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка /и представени документи/. В случаите, когато в производство, възложено по ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар