НЕВД, чл.1, aл. 1,ЗЗО, чл.40, aл. 7

5_20-00-1667/25.11.2009
НЕВДКПОВ, чл.1, ал.1
ЗЗО, чл.40, ал.7
Фактическа обстановка: Лица имат осигурителен доход над 2000,00 лева.
Въпрос: Следва ли доходът да се изчислява пропорционална за месеците, в които лицата са във временна неработоспособност?
Съгласно разпоредбата на чл. 40, ал.1 от Закона за здравното осигуряване, /ЗЗО/,здравноосигурителната вноска за лицата, получаващи доходи от трудови,правоотношения са внася върху доходът, върху който се внасят вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно Кодекса за социално осигуряване.
На основание чл.1, ал.1 от Наредбата за елементите на възнагражденията и доходите, върху които се правят осигурителни вноски, осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване се изчисляват и внасят върху получените или начислените и неизплатени брутни възнаграждения и други доходи от трудова дейност.
В нормативната уредба, регламентираща здравното и социалното осигуряване няма текстове, съгласно които максималния месечен размер на осигурителния доход се изчислява пропорционално на отработеното време.
При определяне на осигурителния доход за целите на здравното осигуряване следва да се има предвид следната последователност, на основание чл.40, ал.7 от ЗЗО:
А. Доходиот дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 от КСО
1.Пенсии
2.Брутно трудово възнаграждение – включително среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, за първия ден от временната неработоспособност;
3.Доход, получен за сметка на средствата за социални разходи;
4.МОДза самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО за съответната година – за останалите дни от временната неработоспособност
B. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
C. доходи за работа без трудово правоотношение.
Без оглед на гореизложеното, Ви информираме, че съгласно на чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията по чл.84 от ДОПК и адреса си за кореспонденцияв цялата кореспонденция с Националната агенция за приходите /НАП/.

Scroll to Top