КСО, чл.8, aл. 9,КСО, чл.8, aл. 10,КСО, т. 9, параграф 1,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 5,КСО, чл.4, aл. 1, т. 1,КСО, чл.6, aл. 2,КСО, чл.6, aл. 7,КСО, чл.9, aл. 2,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 5,КСО, чл.4, aл. 3, т. 4,КСО, aл. 1, т. 5, параграф 1,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 2,КСО, чл.6, aл. 3

Изх. №94-П-3
Дата: 05.01.2015 год.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 1; КСО, чл. 6, ал. 10;
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 4; КСО, чл. 9, ал. 2;
КСО, чл. 6, ал. 2;ДР на КСО, § 1, ал. 1, т. 5;
КСО, чл. 6, ал. 3;ДР на КСО, § 1, т. 9;
КСО, чл. 6, ал. 7;ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 2;
КСО, чл. 6, ал. 8;ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 5.
КСО, чл. 6, ал. 9;
По повод Ваше писмено запитване, постъпило в ЦУ на НАП и заведено с вх. № 93-00-5446/15.12.2014 г., Ви уведомявам за следното:
Видно от изложеното в запитването Ви имате сключен трудов договор за работа на 4 часов работен ден и сте регистриран земеделски производител. Във връзка с упражняването на трудова дейност в качеството на работник по трудово правоотношение и като регистриран земеделски производител подлежите на осигуряване по чл. 4, ал. 1, т. 1, съответно чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Като регистриран земеделски производител сте се осигурявала във фонд „Пенсии“ и фонд „Общо заболяване и майчинство“. В момента сте във временна неработоспособност поради бременност и раждане и ще отглеждате детето си до навършване на 2-годишна възраст. Желаете да Ви бъде разяснено дали ще имате право на парично обезщетение при бременност и раждане за срока до 410 дни и за отглеждане дете до 2- годишна възраст и какви осигурителни вноски трябва да внасяте за този период.
.
Въпросите, свързани с придобиване право на обезщетения за бременност, раждане и отглеждане на малко дете, са от компетентността на НОИ.
По отношение на задължителните осигурителни вноски изразявам следното становище:
1.Социално осигуряване:
Осигуряването на работниците и служителите, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране се провежда на основание чл. 4, ал. 1, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ задължително за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
Осигурителният доход за лицата, посочени в чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО, се определя в съответствие с разпоредбите на чл. 6, ал. 2 и ал. 3 от КСО. Осигурителните вноски се дължат върху получените, включително начислени и неизплатени месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната година.
Лицата, родени след 31 декември 1959 г., задължително се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд, когато са осигурени при условията и по реда на част първа от КСО /чл. 127, ал. 1 от КСО/.
Регистрирани земеделски производители по смисъла на КСО са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред (§ 1, ал. 1, т. 5 от ДР). Условията и редът за регистриране на земеделските производители, съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за подпомагане на земеделските производители, се определят с Наредба №3 от 29.01.1999г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители.
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО регистрираните земеделски производители са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт (за фонд “Пенсии“). По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО). Същите са самоосигуряващи се лица.
Осигурителните вноски са изцяло за тяхна сметка и се дължат авансово през календарната година върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (чл. 6, ал. 7 от КСО).
Съгласно чл. 6, ал. 8 от КСО, окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по ал. 7 от горецитираната разпоредба се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс по-висок или по-нисък облагаем доход, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година.
При определяне на годишния осигурителен доход от регистрираните земеделски производители не се включват сумите, получени под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и от държавния бюджет.
Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност (чл. 6, ал. 9 от КСО). Осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондовете за подпомагане на земеделските производители по ред, определен от Министерски съвет.
По смисъла на §1, т. 9 от ДР на КСО “ непреработена растителна и животинска продукция е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка и преработка, в резултат на която да са настъпили физикохимични изменения в състава“.
Осигурителните вноски се внасят лично или чрез осигурителна каса до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат по сметка на съответната компетентна териториална дирекция на НАП, поотделно за всеки месец, като в документите за внасянето им се попълва ЕГН, ЛНЧ или служебен номер, издаден от НАП на лицето.
Лицата, родени след 31 декември 1959 г. задължително се осигуряват и за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд, ако са осигурени при условията и по реда на част първа от КСО (чл. 127, ал. 1 от КСО). Размерът на осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд е 5 на сто.
За лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход в поредност, определена в чл. 6, ал. 10 от КСО:
1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 (в т.ч. от трудови правоотношения);
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.
Следователно, месечният осигурителен доход на лице, което през календарния месец работи по трудово правоотношение и като самоосигуряващо се лице, е сборът от осигурителния доход по всяко едно от основанията, но общо върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
В случаите, когато лицата, осигурени във фонд „Общо заболяване и майчинство“ са във временна неработоспособност поради бременност, раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст, следва да се има предвид следното:
В чл. 9, ал. 2 от КСО са определени периодите, които се зачитат за осигурителен стаж, без да се внасят осигурителни вноски. Във Вашия случай ще са приложими т. 1 и т. 5 на чл. 9, ал. 2 в хипотезата, при която за периода на отглеждане на дете до 2-годишна възраст неупражнявате трудова дейност по трудово правоотношение и като регистриран земеделски производител.
На основание чл. 9, ал. 2, т. 5 от КСО самоосигуряващите се лица, които се осигуряват и за фонд “Общо заболяване и майчинство“ периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете ипри осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, през които е имали или не са имали право на парично обезщетение, се зачитат за осигурителен стаж без осигурителни вноски.
2.Здравно осигуряване:
На основание чл. 40, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 33 от Закона за здравното осигуряване/ЗЗО/, здравноосигурителни вноски за работниците и служителите се дължат върху дохода, върху който се внасят вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно КСО.
Лицата, упражняващи трудова дейност като регистрирани земеделскипроизводители, дължат здравноосигурителни вноски по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО, т. е. авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по т. 3 /за работа без трудово правоотношение/ през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО.
Съгласно разпоредбата на чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗО здравноосигурителните вноски за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отпуск за отглеждане на малко дете по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 от КТ и отпуск при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст по реда на чл. 164б, ал. 1 и 4 от КТ се дължат върху минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската /4.8 на сто/ и се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение. Осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, са в същия размер и се внасят до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Вноските се дължат върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Предвид гореизложеното, за периода на временна неработоспособност поради бременност, раждане и за отглеждане на малко дете по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 от КТ в качеството Ви на регистриран земеделски производител дължите здравноосигурителни вноски по описания ред.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар