КСО, чл.9, aл. 1, т. 1,КСО, чл.9, aл. 1, т. 1,НАРЕДБА Н-8, чл.2, aл. 1, приложение 2,КСО, чл.10, aл. 1,КСО, чл.10, aл. 2,НЕВД, чл.1, aл. 4

5_23-22-58/19.01.2016 г.
КСО, чл. 9, ал. 1, т. 1, чл. 10, ал. 1 и ал. 2, чл. 9, ал. 1, т. 1;
НЕВДПОВ, чл. 1, ал. 4;
Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г., УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА приложение №1 към чл.2, ал.1;
В запитването е изложенаследнатафактическа обстановка:
Лица, наети по трудови правоотношения с „А“ ООД работят при сумирано отчитане на работното време на тримесечен график на отчитане.При изготвяне на графиците за съответните периоди работодателят не е спазил разпоредбата на чл. 9а от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО), вследствие на което отработеното време за отчетните периоди е по-малко от законоустановеното работно време. Подавани са декларации образец№ 1 (приложение №1 към чл.2, ал.1 от Наредба № Н-8/2005 г.) за отработени пълни месеци, т. е. не е отразено прекъсване на осигуряването в краяна всеки тримесечен период и възобновяване на осигуряването вначалото на следващия отчетен период. Независимо, че работниците не са отработили всички работни дни презмесецитеаприл, юли и октомври на 2015 г., те са осигурени върху минималния праг за съответната професия.
С констативни протоколи, издадени от контролните органи на ТП на НОИ на основание чл. 108, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване(КСО) на осигурителя са дадени задължителни предписания за корекция на декларации образец№ 1 (приложение №1 към чл.2, ал.1 от Наредба № Н-8/2005 г.) с оглед коректното отразяване на дните в осигуряване на лицата, респективно дните на прекъсване и прекратяване на осигуряването.
При подаване на коригиращите декларации образец№ 1 (приложение №1 към чл.2, ал.1 от Наредба № Н-8/2005 г.), програмният продукт на НАП отчита „некоректна стойност в полета 14 или 15-ново“.
Във връзка с описаната фактическа обстановкаепоставен следниявъпрос:
Следва ли да се коригират и как следва да се извърши корекцията на подадените декларации образец№ 1 (приложение №1 към чл.2, ал.1 от Наредба № Н-8/2005 г.) за лицата, работещи при сумирано отчитане на работното време когато не са отработили законоустановените дни в рамките на отчетния период?
Предвид изложената фактическата обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следнотостановище:
Съгласно текста на чл. 142, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ), работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време – седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца. На основание чл. 9а от НРВПО, работодателят утвърждава поименни графици за работа за периода, за който е установено сумираното изчисляване, които следва да бъдат съобразени със законоустановеното работно време.
На основание разпоредбата на чл. 10, ал. 1 от КСО, осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от кодекса и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
Осигуряването се прекъсва през периодите, които не се зачитат за осигурителен стаж, независимо че дейността по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 не е прекратена (аргумент чл. 10, ал. 2 от КСО).
Съгласно чл. 1, ал. 2 от Наредбата за елементите на възнагражденията и доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ),осигурителните вноски за лицата, работещи по трудови правоотношения, се внасят върху получените, начислените и неизплатени трудови възнаграждения или неначислените възнаграждения,
включителновъзнагражденията за отпуските по чл. 155 – 157, 159, 161, 162, 166, 168 – 170 и 319 от КТ, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година.
Когато лицето не е отработило всички работни дни през месеца, минималният месечен осигурителен доход се определя, като минималният месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя (праг) се раздели на броя на законоустановените работни часове за месеца и получената сума се умножи по броя на отработените часове за месеца и часовете, съответстващи на дните по чл. 40, ал. 5 от КСО, съгласно текста на чл. 1, ал. 4 от НЕВДПОВ.
За осигурителен стаж се зачита времето, през което работниците и служителите са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото, начисленото и неизплатеното, както и неначисленото възнаграждение, но не по-малко от минималния праг за съответната професия. Когато лицето е работило при непълно работно време, осигурителният стаж се зачита пропорционално на законоустановеното работно време (основаниечл. 9, ал. 1, т. 1 от КСО).
Предвид гореизложеното, в края на всеки тримесечен период за лицата, отработили по-малко от законоустановеното работно време има прекъсване на осигуряването, а при започване на новия отчетен период – възобновяване на осигуряването. Тези обстоятелства следва да се отразят в декларация образец № 1 “Даннизаосигуреното
лице“ (приложение №1 към чл.2, ал.1 от Наредба № Н-8/2005 г.). Тъй като за цитираните в запитването лица са подавани декларации образец № 1 (приложение №1 към чл.2, ал.1 от Наредба № Н-8/2005 г.), в които е отразено, че са отработени всичкизаконоустановени работни дни през месеците 04, 07 и 10.2015 г., същите следва да бъдат коригирани.
Съгласно указанията за попълване на декларация образец № 1 “Даннизаосигуреното
лице“ (приложение №1 към чл.2, ал.1 от Наредба № Н-8/2005 г.),в точка 14„Ден, от който осигуряването е възникнало/възобновено“ сепопълва в две позиции първият календарен ден в осигуряване.
В точка 15 „Последен ден в осигуряване“ – попълва се в две позиции последният календарен ден в осигуряване при всяко прекъсване или прекратяване на осигуряването.
Предвид факта, чекъм запитването не прилагате подадените от осигурителякоригиращи декларации образец № 1 (приложение №1 къмчл.2, ал.1 от Наредба № Н-8/2005 г.), с цел установяване на причината за генериране на грешка от програмния продукт на НАП, Ви обръщам внимание, че в точка 16 „Дни в осигуряване – общо“, в позиция1 следва са попълни код 1, тъй като съответното лице не е осигурявано всички работни дни през месеца. В позиции 2 и 3 се попълва в две позиции общият брой работни дни в осигуряване. В позиция 4 се попълва законоустановеното работно време за длъжността. В позиция 5 сепопълва дневното договорено работно време в часове на осигуреното лице. Когато дневното работно време е различно през отделните дни в месеца, се попълва в часове среднодневното работно време. Когато при изчисляването се получи остатък, равен или по-голям от половин час, се закръглява на пълен час.
Отработените дни с осигурителни вноски, които се попълват в т. 16.1, съответно дните в т. 16.2, 16.3, 16.4 и 16.А, за които са представени болнични листове, се получават, като часовете от тях в съответствие с графика (след превръщането на нощните часове в дневни) се разделят поотделно на дневното договорено работно време, попълнено в позиция 5 на т. 16. При остатък, равен или по-голям от половината на дневното договорено работно време, закръгляването се извършва към по-голямото число. При всеки два остатъка, равни на половината от дневното договорено работно време, единият от тях се закръглява към по-малкото число.
Дните, отразени в точка 16 „Дни в осигуряване – общо“ следва да съответстват на информацията, отразена в точка14„Ден, от който осигуряването е възникнало/възобновено“, съответно точка 15 „Последен ден в осигуряване“от декларация образец № 1 (приложение №1 към чл.2, ал.1 от Наредба № Н-8/2005 г.) за съответния месец.

Оценете статията

Вашият коментар