КСО, чл.9, aл. 2, т. 5,КСО, чл.4, aл. 3, т. 2

2_206/03.02.2012г.
КСО- чл.4, ал.3, т.2
чл.9, ал.2, т.5
От изложената в писмото Ви фактическа обстановка става ясно, че сте управител и съдружник в търговското дружество и Ви предстои продължително излизане в болнични.
Поставяте въпроси, касаещи вътрешно фирмената ви организация на документи и упълномощаване на лица, които са извън компетенциите на Националната агенция за приходите.
Предвид факта, че не посочвате начина, по който се осигурявате, нито видът осигурителни рискове, за които правите осигурителни вноски, и тъй като, не отправяте конкретни въпроси, свързани в данъчните и осигурителните Ви задължения, изравяваме следното принципно становище:
Трудовата дейност е основна правопораждаща предпоставка за възникване на осигуряване и като общ принцип е изведена в чл.10 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Задължението за осигуряване на лицата възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и за който са внесени или дължими осигурителни вноски, и продължава до прекратяването й.
В този смисъл за да възникне основание за осигуряване на съдружника в търговско дружество, той следва да упражнява лична трудовадейност в дружеството, като за упражняване на трудова дейност се приема всяко действие на собственика по повод функционирането на дружеството.
Кръгът на лицата, които подлежат на осигуряване е определен в чл.4 и чл.4а от КСО. Лицата, упражняващи трудова дейност като съдружници в търговски дружества могат да се осигуряват по реда на чл.4, ал.1, т.7 от КСО и/или по чл.4, ал.3, т.2 от КСО,т.е. като изпълнители по договори за управление и контрол и/или като самоосигуряващи се лица.
Ако управителят на ООД упражнява трудова дейност, има уговорено възнаграждение или с решение на Общото събрание му е определено такова, той следва да се осигурява по договор за управление и контрол.
За съдружниците, които са вписани и като управители на търговскидружества, но не им е договорено или определено по съответния ред възнаграждение за управление, не възникваоснованиеза осигуряване по чл.4, ал.1, т.7 от КСО, като изпълнители по договори за управление и контрол. Когато тези лица упражняват дейност с личен труд в дружеството, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт, съгласночл.4, ал.3, т.2 от КСО, т.е. като самоосигуряващи се лица. Тази категория лица по свой избор могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство.
Съгласно чл.9, ал.2, т.1, 2 и 5 от КСО за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето:
-на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
-на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за отпуск за бременност и раждане;
-през което самоосигуряващите се лица, които се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, през които не са имали право на парично обезщетение.
За лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отпуск за отглеждане на малко дете по реда на чл.164, ал. 1 и 3 от КТ се дължат здравноосигурителни вноски на основание разпоредбите на чл.40, ал.1, т.5 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.
Предвид цитираната правна уредба, в случаите, когато самоосигуряващо се лице, осигурено и за риска общо заболяване и майчинство, продължи да упражнява трудова дейност и през периодите на временна неработоспособност бременност и раждане и отглеждане на малко дете, разпоредбата на чл.9, ал.2, т.5 от КСО не е приложима, а осигурителни вноски за ДОО се дължат на основание чл.4, ал.3, т.2 от КСО във връзка с чл.10 от КСО, тъй като упражняването на трудова дейност по чл.4 от КСО е достатъчно основание за възникване на задължение за осигуряване на лицето.
Необходимо е да имате в предвид, че Националната агенция за приходите не е компетентен орган по въпросите, отнасящи се до изплащане на парични обезщетения. Тях следва да отправите към Националния осигурителен институт.

Оценете статията

Вашият коментар