КСО, чл.9, aл. 3, т. 2

5_20-00-106/16.03.2011г.
КСО, чл.9, ал.3, т.2;
Фактическа обстановка:Държавен служител е остонал без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи.
Въпрос: Какви осигурителни вноски се дължат от осигурителя?
На основание чл.9, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, зачита се за осигурителен стаж времето през което държавните служители са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа.
За този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано. Ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
Съгласно разпоредбата на чл.9, ал.5 от КСО, осигурителните вноски са в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване. Не се дължат осигурителни вноски за фонд «Безработица» и здравноосигурителни вноски.
В случай, че не сте осигурен на друго основание за периода на незаконно уволнение, следва да провеждате здравното си осигуряване по реда на чл.40, ал.5 от Закона за здравното осигуряване. Вноските са дължими върху месечен осигурителен доход не по-малък от половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО за съответната карендарна година. Ако лицето имате облагаеми доходи за същия период, то следва да изравните осигурителния си доход съгласно данните от годишната данъчна декларация.
В случаите на възстановяване на работа след незаконно уволнение, работодателят следва да представи в компетентната териториална дирекция на НАП декларации съгласночл. 5, ал. 4 от КСО за целия период, през който лицето не е работило – от уволнението до възстановяването му на работа. Информацията се подава по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и за самоосигуряващите се лица.

Оценете статията

Вашият коментар