КСО, чл.9, aл. 3, т. 2,НЕВД, чл.1а

КСО – чл. 9, ал. 3, т. 2 и ал. 5;
НЕВДОВ – чл. 1а
Излагате следната фактическа обстановка:
На 24.01.2006 г. сте освободена от работа, а след приключило трудово-правно дело съдът Ви е възстановил на предишната работа през месец декември 2009 г.
Въпросите Ви са:
1.На каква база трябва да се изчислят осигурителните вноски за периодите на оставането Ви без работа вследствие на незаконното уволнение – върху
възнаграждението, получено за последния месец, през който сте била на работа – м. януари 2006 г., или това е месец декември 2005 г. – последният пълен месец преди Вашето уволнение?
2.Имате ли право да претендирате осигурителните вноски за този период да бъдат определени върху възнаграждението Ви за последния пълен месец – м. декември 2005г., за който е изплатен значително по-висок брутен доход?
3.Ако имате такова право, как да го упражните?
Предвид изложеното и с оглед действащата нормативна уредба по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 9, ал. 3, т. 2 (изм. – ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. – ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) от Кодекса за социално осигуряване за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 и чл. 4а, ал. 1 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, а за лицата по чл. 4а, ал. 1 – от работодателя им върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
Осигурителните вноски са в размера за фонд „Пенсии” в зависимост от категорията труд и за допълнително задължително пенсионно осигуряване – в професионален и в универсален пенсионен фонд (чл. 9, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване).
Съгласно чл. 1а, ал. 1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДОВ) осигурителните вноски по чл. 9, ал. 3, т. 1 – 3 от Кодекса за социално осигуряване се внасят върху възнаграждението, определено по трудовото, служебното или друго приравнено правоотношение, за последния календарен месец преди месеца на незаконното недопускане или отстраняване от работа или уволнението, през който лицето е имало отработени дни. Когато не са отработени всички работни дни през месеца, възнаграждението, върху което се внасят осигурителните вноски, се определя, като възнаграждението се раздели на броя на отработените дни и получената сума се умножи по броя на работните дни за същия месец.
Възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски по чл. 9, ал. 3, т. 1 – 3 от Кодекса за социално осигуряване, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход, определен съгласно чл. 6, ал. 2, т. 3 от Кодекса за социално осигуряване, а за лицата, за които няма определен минимален месечен осигурителен доход, осигурителните вноски се внасят върху минималната месечна работна заплата за страната за съответния период (чл. 1а, ал. 2 от НЕВДОВ).
От цитираните разпоредби следва, че във Вашия случай базата за изчисляване на осигурителните вноски за периодите на оставането Ви без работа (или с по-малък осигурителен доход) е възнаграждението, което сте получили за месец декември 2005 г., който е последният календарен месец преди месеца на уволнението Ви (м. януари 2006 г.) и в който има отработени дни. Обстоятелството, че този месец е пълен, е без значение, тъй като би било достатъчно да е отработен и само един ден.
Относно спазването на осигурителното законодателство от страна на Вашия работодател в качеството му на осигурител може да се обърнете за съдействие към органите по приходите в компетентната териториална дирекция или офис на Националната агенция за приходите.

Оценете статията

Вашият коментар