КСО, чл.9, aл. 5,КСО, чл.9, aл. 3, т. 2

5_53-02-275/08.09.2009г.
КСО, чл.9, ал.3, т.2, чл.9, ал.5
Фактическа обстановка: лице е възстановено от съда.
Въпроси: 1. Дължат ли се ЗОВ върху изплатеното обезщетение по чл.225, ал.1 от КТ и за чия сметка?
2. следва ли да се подаде декларация образец 1 и с какъв код?
На основание чл.225, ал.1 от Кодекса на труда /КТ/, при незаконно уволнение работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа поради това уволнение, но за не повече от шест месеца.
Върху изплатените обезщетения по чл.225, ал.1 от КТ, изплатени за 2008 годинаосигурителни и здравноосигурителнивноски не се дължат.
На основание чл.9, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, за осигурителен стаж се признава времето, през което работниците и служителите са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи-от датата на уволнението до възстановяването им на работа.
За този период се внасят вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано. Ако лицето е било осигурявано, осигурителни вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителният доход за периода, ако този доход е по-малък.
Осигурителните вноски за внасят в размерите определени за фонд „Пенсии”, в зависимост от категорията на труда при условията на които е работило лицето преди уволнението.
За лицата, чието уволнениее признато за незаконно от компетентните органи се дължат осигурителни вноски за ДЗПО в професионален и универсален пенсионен фонд, в случаите, в които лицето подлежи на тези видове осигуряване. Тези вноски също са изцяло за сметка на осигурителя.
Възнаграждението, върху които се внасят осигурителни вноски за времето, през което лицата са останали без работа поради уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя.
Размерът на осигурителните вноски, които се дължат от осигурителя при уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи е регламентиран в чл.9, ал.5 от КСО-за фонд „Пенсии”и за фонд „ДЗПО”.
В случай, че за периода на уволнение за уволненото лице не са внесени здравноосигурителни вноски на друго основание, те следва да се внесат по реда на чл.40, ал.5 от Закона за здравното осигуряване, т.е. за сметка на лицето.
Съгласно указанията за попълване на декларация образец № 1, от Наредба № Н-8/29.12.2005г., е посочено, че в точка 12 „Вид осигурен”следва да се впише код 18 – за лица, за които за осигурителен стаж се зачита времето, през което работникът или служителят не е работил поради неправилно недопускане или отстраняване от работа или е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи.

Вх.№ 5_5302275 от 08.09.2009 Отг. ОУИ София  |  53-02-275_09_OZ_5_08_09

Оценете статията

Вашият коментар