Квалифициране на дейност – изнасяне на лекции от чуждестранни специалисти по въпроси свързани с козметичната промишленост

ОТНОСНО: Квалифициране на дейност – изнасяне на лекции от чуждестранни специалисти по въпроси свързани с козметичната промишленост
С Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № …….19.11.2013г. в Дирекция ОДОП сте посочили следното:
По ОП „Развитие на човешките ресурси“ BG05IP0001-7.0.01-0087-C0001 фаза 2 чуждестранни специалисти от Германия и Италия, ще изнасят лекции по въпроси свързани с козметичната промишленост.
Въпросът, който задавате е следния:
Така извършваната дейност от чуждестранните лица техническа услуга ли е и следва ли да се удържа данък при източника съгласно чл. 195 от ЗКПО?
Предвид липсата на конкретна информация относно съдържанието на услугите, които ще се предоставят от чуждестранните специалисти, съобразявайки относимото данъчно законодателство и компетентност на НАП, изразявам следното принципно становище:
В допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /§ 1, т. 8/ и Закона за корпоративното подоходно облагане /§ 1, т. 8 и т. 9/ са дадени определения за възнаграждения за технически услуги и авторски и лицензионни възнаграждения. Съгласно дадената дефиниция за възнаграждения за технически услуги, същитеса плащанията с източник Република България за монтаж или инсталиране на материални активи, както и всякакви услуги от консултантско естество и маркетингови проучвания, извършени от чуждестранно лице. Авторски и лицензионни възнаграждения са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио- или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит. Не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване. “Промишлено, търговско или научно оборудване“ са всички движими вещи, включително транспортни средства, съоръжения, средства за производство, средства за оказване на услуги и други, които предприятието използва в стопанската си дейност.
С окончателен данък при източника се облагат начислените в полза на чуждестранни юридически лица доходи, посочени в чл. 12, ал. 5 от ЗКПО. За целите на данъчното облагане с данък при източника определящо е квалифицирането на дохода предвид договореното и естеството на извършената услуга. Независимо, че изнасянето на „лекции“ /употребена от Вас дума в запитването/, не е сред изрично посочените в чл. 12 от ЗКПО доходи, подлежащи на облагане с данък, е важно съдържанието, което се влага. В тази връзка е необходимо всеки един договор, всяка една услуга, всяка една извършена дейност да се анализира с цел да се установи липсата или наличието на елементи на възнаграждения за технически услуги по смисъла на § 1, т. 9 от ДР на ЗКПО и/или на авторски или лицензионни възнаграждения по смисъла на § 1, т. 8 от ДР на ЗКПО. В случай като посочения в запитването тълкуването на съответния договор и съдържанието на отчета за изпълнение на съответната програма изисква да бъде подчинено на принципа за предимство на съдържанието пред формата и да се търси действителната обща воля на страните. На тази база следва да определи относимостта на извършените услуги към възнаграждения за технически услуги и/или авторски и лицензионни възнаграждения.
При преценката следва да имате предвид, че консултантските услуги /в общоприетия смисъл на думата – предоставяне от специалисти на мнение, съвет, препоръка, обяснения, разяснения/ попадат в обхвата на понятието “възнаграждения за технически услуги“, дефинирано с § 1, т. 9 от ДР на ЗКПО. Съгласно чл. 195, ал. 1 във връзка с чл. 12, ал. 5, т. 4 от същия закон доходите от възнаграждения за технически услуги на чуждестранни юридически лица, когато тези доходи не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната, подлежат на облагане с данък при източника. Освен това следва да имате предвид, че изнасяните „лекции“ може да съдържат и елементи на определението за авторски и лицензионнивъзнаграждения и съгласно чл. 195, ал. 1 във връзка с чл. 12, ал. 5, т. 3 от ЗКПО доходите подлежат на облагане.
Следва да имате предвид, че данък при източника по реда на чл. 195 от ЗКПО се дължи, когато БНАЕМПК ще изплаща доходи в полза на чуждестранни юридически лица, а когато доходите се изплащат на чуждестранни физически лица облагането е с окончателен данък по реда на чл. 37, ал. 1 от ЗДДФЛ.

Вх.№ 9400344 от 19.11.2013 РО ПЛОВДИВ Отг. ОУИ Пловдив  |  94-00-344

Оценете статията

Вашият коментар