лицето, което следва да заплаща данък върху недвижимите имоти за поземлен имот, отреден за стопански двор, Ви уведомяваме:

.08-М-3
Дата: 22.01.2009 год.
ЗМДТ, чл. 10, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 10, ал. 3.
В отговор на поставения от Вас въпрос относно лицето, което следва да заплаща данък върху недвижимите имоти за поземлен имот, отреден за стопански двор, Ви уведомяваме:
По силата на чл. 10, ал. 1 и ал. 3 ЗМДТ с данък върху недвижимите имоти се облагат:
1.поземлениимотивстроителнитеграницинанаселенитеместаи
селищните образувания
2.поземлените имоти извън тях, които според подробен устройствен план
имат предназначението по чл. 8, т. 1 от Закона за устройство на територията.
3.застроените земеделски земи и горите.
Когато облагаемият имот представлява поземлен имот, разположен в строителните граници на населените места или поземлен имот, който според подробен устройствен план има предназначението по чл. 8, т. 1 ЗУТ, на облагане с данък подлежи целият имот. Когато облагаемият имот представлява застроена земеделска земя , на облагане подлежи само прилежащият към сградите терен.
В приложения от Вас пример за поземлен имот, АДС № … от 09.08.2006 г., е налице урегулиран поземлен имот /УПИ/, включен в плана на с. Л, с предназначение „стопански двор“. Този имот се намира в строителните граници на с. Л /УПИ 1-106, кв. 50, по плана на населеното място/, поради което не представлява земеделска земя – чл. 2 ЗСПЗЗ. Земеделски земи по смисъла на ЗСПЗЗ са тези, които са предназначени за земеделско производство и :
– не се намират в границите на урбанизираните територии (населени места и селищни образувания), определени с подробен устройствен план, или с околовръстен полигон …
Поради изложените основания на облагане с данък върху недвижимите имоти подлежи целият имота, като данъчнозадължено лице за целия имот е собственикът на сградите, построени върху имота, по силата на чл. 11, ал. 2ЗМДТ, тъй като имотът е държавна собственост.
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар