Налагане на предварителни обезпечителни мерки по реда на чл.121 от ДОПК при спряно ревизионно производство.

2_2876/16.12.2009
ДОПК, чл.121, вр. чл.34

ОТНОСНО: Налагане на предварителни обезпечителни мерки по реда на чл.121 от ДОПК при спряно ревизионно производство.
В Дирекция „ОУИ”-….., отдел „ДОП” е постъпило Ваше писмено запитване, в което е описана следната фактическа обстановка:
В хода на ревизионно производство, по искане на органа по приходите са наложени предварителни обезпечителни мерки – възбрана върху недвижими имоти, собственост на ЮЛ. Постановлението, с което са наложени обезпечителните мерки е отменено по съдебен ред. След издаване на ревизионния доклад, ревизионното производство е спряно, на основание чл.34 от ДОПК.
Поставените от Вас въпроси са:
1. При спряно ревизионно производство, могат ли да се налагат нови обезпечителни мерки – възбрана върху други недвижими имоти, собственост на лицето?
2. Кой инициира процеса по налагане на обезпечителните мерки – ревизиращият екип или публичния изпълнител при отдел „Събиране”?
Предвид изложената фактическата обстановка на поставените въпроси изразявам следното становище:
Съгласно чл.110, ал.2 от ДОПК, ревизионното производство е съвкупност от действия на органите по приходите, насочени към установяване на задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски. При спиране на ревизионното производство, на основание чл.34, ал.1 и ал.2 от ДОПК ревизиращият орган не може да извършва валидни процесуални действия по установяване на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски на ревизираното лице, но предвид липсата на нормативна пречка, може да се предприемат процесуални действия по предварително обезпечаване на вземанията. Това е така, тъй като производството по налагане на предварителни обезпечителни мерки, независимо, че може да се извършва само в хода на ревизията или при издаване на ревизионния акт, представлява отделно и самостоятелно административно производство по предварително обезпечаване на вземанията и е различно от ревизионното производство. Същото е самостоятелна форма на защита, която не оказва въздействие върху определянето на задълженията по ревизионния акт, поради което няма пречка да се налагат предварителни обезпечителни мерки и през времето, когато ревизионното производство е спряно.
Предвид изложеното, налагането на предварителни обезпечителни мерки от публичен изпълнител по реда на чл.121 от ДОПК представлява самостоятелно производство, което се извършва по време на висящо ревизионно производство, каквото е и ревизионното производство, спряно на основание чл.34, ал.1 и ал.2 от ДОПК. Такова обезпечаване не само е допустимо, но и е необходимо да бъде извършвано своевременно.
В този смисъл има изразено становище от Изпълнителния директор на НАП, дадено с писмо изх.№ 24-31-75/07.09.2009г.
По отношение на вторият поставен въпрос Ви уведомяваме, че отдел „ДОП” не е компетентен да дава становища по въпроси свързани с процедурите и дейността на други отдели или дирекции и същият следва да го изпратите на компетентната дирекция/отдел в ЦУ на НАП. ‘

3/5

Вашият коментар