наличието на основания за регистрация по чл.96 от ЗДДС. Въпросите са следните

5 94-00-180 / 15.11.2010 г.
ДДС, ЧЛ.3
ЧЛ.21, АЛ.2
ЧЛ.97А
В подаденото писмо, постъпило в Дирекция ОУИ са поставени въпроси относно наличието на основания за регистрация по чл.96 от ЗДДС. Въпросите са следните:
– подлежите ли на регистрация по ЗДДС като физическо лице, сключило договор за агентство с производители на чугунени изделия от Франция и Германия ?
– за кого възниква задължение за заплащане на ДДС?

Тъй като в писмото не е изложена конкретна фактическа обстановка и не е приложен договора за агентство, определящ вида на правоотношенията между страните и съдържанието на задълженията Ви по този договор, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно разпоредбата на чл.96, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. Предвид ал.5 от същата разпоредба, задължението за регистрация възниква независимо от срока, за който е постигнат облагаемият оборот, но не и за период, по-дълъг от определения в ал.1.
В ал.2 от същата разпоредба е регламентирано, че облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл.46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл.47.
В облагаемия оборот по смисъла на ал.3 от закона, не се включват доставките по ал.2, т.2 и 3, когато не са свързани с основната дейност на лицето, доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2 и 3.
По смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Дефиниция на понятието ”независима икономическа дейност” е дадено в ал.2 на чл.3 от закона – Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Изключени от обхвата на независимата икономическа дейност са дейността, осъществявана от физическите лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово ( чл.3, ал.3, т.1 от ЗДДС), както и дейността на физическите лица, които не са еднолични търговци, за осъществяваната от тях дейност уредена в закон, по управление и контрол на юридически лица.
В случай, че според съдържанието на договора, дейността Ви може да се определи като такава по смисъла на чл.3, ал.3, т.1 от ЗДДС, то тогава на основание цитираната разпоредба, същата ще бъде извън обхвата на независимата иконимическа дейност. В този случай получените доходи от дейност ( попадаща в хипотезата на чл.3, ал.3) не биха формирали облагаем оборот за регистрация по ЗДДС.
В случай, че съгласно съдържанието на договора извършваната от Вас дейност представлява пряко представителство, то тогава за Вас в качеството Ви на лице, действащо от името и за сметка на възложителя ще е приложима разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС.
Съгласно чл. 21, ал. 2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
Доставките с място на изпълнение извън територията на страната не формират облагаем оборот за регистрация по ЗДДС.
Всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка подлежи на регистрация по ЗДДС (чл. 97а, ал. 2 от ЗДДС ).
За лицатавъзниква задължение за подаване на заявление за регистрация не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.Лице, което е регистрирано на основание чл.97а, ал. 2 от ЗДДСи за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97, 98 и 99 от ЗДДСили за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1, 2 и 3 от ЗДДС , се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.
Регистрацията и отказът за регистрация по ЗДДС подлежат на обжалване пред Директора на Дирекция ОУИ.’

Оценете статията

Вашият коментар