наличието на предпоставките на легалната дефиниция за морско лице” следва да извършите Вие.

Отправили степисмено запитване с вх.№…./.01.2012 г. до ТД на НАП – , препратено по компетентност до Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – при ЦУ на НАП,свързано с приложението наЗакона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка:
Едноличен собственик на дружеството е Община ……. М/ф „А” и м/к „Б” са собственост на дружеството. С тях се осъществява транспортно-водна връзка между двата бряга на канал №…, разделящ град …….на две части- северна и южна..Общинският съвет е взел решение екипажите им да се назначават от управителя на „С”ЕООД.. Въз основа на това решение, от …01.2012 г. членовете на екипажите са освободени от …..и са сключени трудови договори с дружеството Ви, считано от ….01.2012 г. Приложили стекласификационни свидетелства, актове за възобновяване на клас, протоколи за преглед на неконвенционален кораб и др..
Поставяте въпроса:Следва ли лицата- членове на екипажите на горепосочените плавателни средства, работещи по трудови правоотношения с „С „ЕООД да се считат за „морски лица” по смисъла на §1, ал.1, т.5а от ДР на КСО, §1, т.54 от ДР на ЗДДФЛ и §1, т.23 от ДР на ЗЗО
Във връзка с приложимото законодателство изразяваме следното становище:
І. По отношение на данъчното законодателство
С измененията на ЗДДФЛ в сила от 01.01.2010 г. се въведе различен режим на облагане налицата, които попадат в обхвата на категорията„морски лица”.
По смисъла на §1, т.54 от ДР на ЗДДФЛ „Морско лице” е физическо лице, заемащо длъжност по трудово правоотношение като член на екипажа на морски кораб, вписан в регистъра на корабите на държава- членка на Европейския съюз, независимо дали се намира на брега или на борда на кораб, притежаващо свидетелство за правоспособност и свидетелство за допълнителна или специална подготовка, придобито по реда на Наредбата по чл.87, ал.1 от Кодекса за търговско мореплаване.
За да се ползва лицето от преференциалния режим на облагане, кумулативно следва да са налице описаните предпоставки:
1.лицето е наето по трудово правоотношение;
2.член е на екипажа на морски кораб, вписан в регистъра на корабите на държава-членка на Европейския съюз;
3. притежава свидетелство за правоспособност и свидетелство за допълнителна и/или специална подготовка.
Понятията”трудови правоотношения” и „работодател” имат своите специални дефинициив данъчния закон- §1, т.26 и т.27 от ДР на ЗДДФЛ. Правоотношенията с работници и служители по Кодекса на труда са трудови правоотношения съгласно §1, т.26, б.”а” от ДР на ЗДДФЛ.
Друго изискване е физическото лице да е член на екипажа на морски кораб който да е вписан в регистъра накорабите на държава- членка на Европейския съюз.
Корабите, които плават под българско знаме се вписват в регистровите книги на корабите в едно българско пристанище. Регистърът на корабите на България се води от ИА”Морска администрация” и се състои от регистрови книги на малките кораби, на големите кораби, на корабите наети по договор за беърбоут чартър и на корабите в строеж. Морските кораби с големина над 40 бруто тона се вписватв регистровите книги на големите кораби, а тези с големина до 40 тона включително- в регистровите книги на малките кораби.Изключенията, които не подлежат на вписванеса посочени в чл.1и §1а от ДР на Наредба №1 от 10.01.2003 г. за вписване в регистъра на корабите, издадена от Министерството на транспорта.
Корабите, плаващи по реките, езерата, язовирите и каналите без корабоплавателен контакт с море и с р. Дунав, с големина над 40 бруто тона или по-дълги от 20 м се вписват в регистровите книги за големите кораби, а тези с големина до 40 бруто тона включително или дължина до 20 м включително – в регистровите книги за малките кораби/чл.5, ал.5 от Наредба №1 от 10.01.2003 г. за вписване в регистъра на корабите/
Определение на понятието «морски кораб» може да се намери в § 2, т.1 от ДР на Наредба № 54 от 12 юли 2004 г. за техническите изисквания и оценяване съответствието на оборудването на морските кораби. По смисъла на тази наредба “морски кораб“ е всеки плавателен съд, който е конструиран да плава в морска среда. Доколкото липсва друго легално определение на това понятие, то би могло да се използва и за целите на дефиницията.
Ако са изпълнени всичкиусловия на §1, т.54 от ДР на ЗДДФЛ, лицата наети по трудов договор следва да се считат за морски лица. Преценката и събирането на доказателстваотносно наличието на предпоставките на легалната дефиниция за „морско лице” следва да извършите Вие.
ІІ. Легалната дефиниция на понятието „морско лице”, установена за целите на КСО и ЗЗО е идентична с установената за целите наданъчнотозаконодателство.

Оценете статията

Вашият коментар