НАРЕДБА 4, чл.2, aл. 4,НАРЕДБА 4, чл.2, aл. 3, т. 5

По Наредба № 4:
1.Съгласно Нар.№4/99 на МФ, чл.181 ал.3 (Изм. – ДВ, бр. 83 от 2005 г., в сила от 01.11.2005 г.) при въвеждане в експлоатация във фискалната памет се записват данни за датата, часа и минутата на въвеждане в експлоатация, единен идентификационен код (ЕИК) по регистър “БУЛСТАТ“, съответно единният граждански номер (ЕГН), ако лицето по чл. 2, ал. 1 и 2 е физическо лице.
С оглед единното прилагане на нормативната уредба, с влизане в сила на Закона за регистър на Булстат,при отсъствието на данни за Дан.№, какви знаци да се записват на това място, тъй като софтуера на моделите ФУ изисква такъв запис. На практика се записват т.н. „шпации” или се повтарят данните за Булстат.При въвеждането на данни във ФП, по начин описани по- горе, ще има проблем при подаването им от сервизните фирми, съгласно чл.18, ал.8, тъй катов случая те няма да отговарят на изискванията за формат и параметри съгласно приложение № 8а, т.е – данните липсват или не могат да бъдат прочетени.
С изменението на Наредба .№4/1999 г. на министъра на фиансите обнародвано в ДВ, бр.83 от 2005 г. е създаден § 11 от Преходните и заключителни разпоредби, съгласно който “§ 11. След влизане в сила на § 10 от Закона за регистър БУЛСТАТ (ДВ, бр. 39 от 2005 г.) вписването на данни за данъчен номер не е задължително.”.
2.Какво следва да се разбира под “труднодостъпни” места във връзка с чл. 2, ал. 3, т. 5 от Наредба 4/1999 г.
Това са труднопроходими места без регулярен транспорт, респективно безвъзможност за извършване на ремонт и поддръжкана фискалните устройства в установените в наредбата срокове, както и невъзможност за упражняване на контрол от страна на органите по приходите.
3.Следва ли да отчитат продажбите чрезЕКАФП лица, продаващинепреработена и собствена селскостопанска продукция, ако продажбата се извършва от места, за които не се заплащат такси по ЗМДТ /например от земя-собственост на земеделски производител или наета земеделска земя/?
Съгласно чл.2, ал.3, т.2 от наредбата задължението за използване на фискални устройства не се отнасят за лица, извършващипродажби на :
– непреработена и собствена селскостопанска продукция;
-продаващите са лица, които не са регистрирани като търговци по смисъла на Търговския закон;
– продажбите се извършват от обекти на открито, за чието ползване се заплащат такси по глава трета, раздел II от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), с изключение на продажби от обекти в лицензираните стокови борси и тържища.
Лицето трябва да отговаря комулативно на изброените по-горе условия, едно оъ които е продажбите да се извършват от обекти на открито за чието ползване се заплащат такси по ЗМДТ. Самият факт, че се заплащат такива такси е индикация, че продажбите се извършват на официално обявени места, които подлежат на контрол.

Оценете статията

Вашият коментар