Наредба Н-18 от 2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

ОТНОСНО: Наредба Н-18 от 2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
В Дирекция ”ОУИ” –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …/ 23.01.2012 г.чрез ТД на НАП –
, офис
. Изложена е следната фактическа обстановка:
Физическо лице, което не е регистрирано по ТЗ, работи като фризьор-занаятчия с личен труд. Няма назначен персонал и плаща годишен патентен данък.
Поставен е въпрос дали лицето е задължено да купи ФУ /касов апарат/, който да се свържи с НАП до 31.03.2012 г.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл. 118 от Закона за данък върху добавената стойност, в сила от 01.01.2007 г., задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.В допълнение, фискалните устройства задължително имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с Националната агенция за приходите.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на Министъра на финансите от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Съгласно чл.3 от Наредба № Н-18/2006 г., всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/, освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Лицата, респективно дейностите, освободени от задължението за издаване на фискална касова бележка са изброени в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006 г.
Съгласно чл.4, т.7 от Наредба № Н-18/2006 г.не е задължено дарегистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез фискално устройство лице, което извършва дейност – упражняване на занаят по смисъла на Закона за занаятите, с изключение на автомонтьорство и автосервизни услуги и при условие че лицата са занаятчии-пенсионери по инвалидност или за изслужено време и старост, които извършват услугите с личен труд и не са търговци по смисъла на Търговския закон.
Занаятпо смисъла на чл.3, ал.1 от Закона за занаятите е производството на изделия или предоставянето на услуги, посочени в списък на занаятите, съгласно приложение № 1 на закона, по занаятчийски начин.Самостоятелното упражняване на занаят се осъществява след вписване на собственика на занаятчийското предприятие в регистъра на занаятчиите. В Приложение № 1 като т.57 е посочено «Фризьорство».
Предвид гореизложеното, само при кумулативно изпълнение на условията в чл.4, т.7 от Наредба № Н-18:
-упражняване на занаят по смисъла на Закона за занаятите,
– лицето е занаятчия-пенсионер по инвалидност или за изслужено време и старост,
– извършване науслугите с личен труд и
– не сте търговец по смисъла на Търговския закон,
ще попаднете в изключенията и няма да сте задължени да регистрирате извършваните продажби чрез ФУ.
В случай, че същите не са изпълнени, за Вас са ще са налице задълженията за ползване на фискално устройство с изградена дистанционна връзка с НАП.
В брой 48 на Държавен вестник е обнародван текстът за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. В сила от 24 юни 2011 г. се променя срокът за въвеждане в експлоатация на ФУ с дистанционна връзка. Изменението на § 59, ал. 1, т. 2 от преходните и заключителни разпоредби на Наредба № Н-18/2006 г. поставя различни срокове за определени групи лица:
а) които извършват търговия на дребно с лекарствени продукти в аптеки и дрогерии съгласно Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина – в срок до 31 август 2011 г.;
б) търговците на зърно, регистрирани по Закона за съхранение и търговия със зърно – в срок до 30 ноември 2011 г.;
в) всички останали – в срок до 31 март 2012 г.

Оценете статията

Вашият коментар