НАРЕДБА Н-18, т. 4, параграф 1,НАРЕДБА Н-18, чл.39а,НАРЕДБА Н-18, aл. 3, параграф 59,НАРЕДБА Н-18, aл. 1, т. 3, параграф 59,НАРЕДБА Н-18, т. 3, параграф 1,НАРЕДБА Н-18, чл.4, т. 9,НАРЕДБА Н-18, чл.4, т. 3

2_373/02.03.2012 г.
Наредба № Н-18/2006 г.чл. 4, т.9
Наредба № Н-18/2006 г. чл. 4, т.З
ДР на Наредба № Н-18/2006 г.§ 1, т.З и т.4
Наредба № Н-18/2006 г.чл. 39а
ПЗР на Наредба №Н-18/13.12.2006 г. §59, ал.1, т.3
ПЗР на Наредба №Н-18/13.12.2006 г. §59, ал.3
Отправили степисмено запитванедо НАП. В запитването сте описали следната фактическа обстановка: Притежавате казан за изваряване на ракия в село Х , община У, където по Ваши данни броят на лицата с постоянен адрес в селото е около 50 души. Цитирате разпоредбата на чл.4, т.9 от Наредба №Н-18/13.12.2006 гза регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти чрез фискални устройства, съгласно която не е задължено да регистрира чрез ФУ продажбите си лице, което извършва продажби в/от търговски обект, намиращ се в населено място с брой на лицата с постоянен адрес под 300 души и разположено във високопланински и труднодостъпни места, с изключение на курортите.
В тази връзка сте задали следните въпроси:
Трябва ли гореспоменатият обект- казан за изваряване на ракияв с. Х, община У да регистрира и отчита продажбите, т.е. изваряванията на ракия чрез дистанционна връзка с НАП?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка, изразявам следното становище по приложението на разпоредбите на Наредба №Н-18/13.12.2006 гза регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти чрез фискални устройства и Закона за данък върху добавената стойност/ЗДДС/:
На основание чл. 57, ал.1 от Закона за акцизите собственици или наематели на специализирани малки обекти за дестилиране, предназначени за производство на ракия (пунктове за изваряване на ракия), могат да бъдат лица, регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите или по законодателството на държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. На основание чл. 36 от Правилника за прилагане на закона за акцизите и данъчните складове вцентралното митническо управление на Агенция “Митници“ се води електронен регистър на специализираните малки обекти за дестилиране и на обектите за винопроизводство на малки винопроизводители, които е публичен и е публикува в Интернет на страницата на Агенция “Митници“. Видно оттози регистър ЕТ „А. Б.” БУЛСТАТ 1234567890 има регистриран специализиран малък обект за дестилиране .
Съгласно чл. 118, ал. 1 от ЗДДС всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
С оглед разпоредбата начл. 3, ал.1 на Наредба Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла наЗакона за пощенските услуги.
Лицата, респективно дейностите, които са освободени от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез ФУ са изброени в чл.4 и чл.5 от Наредба № Н-18/2006 г. По силата на чл. 4, т.9 от Наредба № Н-18/2006 г. не е задължено да регистрира чрез ФУ продажбите си лице, което извършва продажби в/от търговски обект, намиращ се в населено място с брой на лицата с постоянен адрес под 300 души и разположено във високопланински и труднодостъпни места, с изключение на курортите.
Понятията “високопланински“ и “труднодостъпни“ населени места, по смисъла на Наредба № Н-18/2006 г. са дефинирани в § 1, т.З и т.4 от Допълнителните разпоредби на тази наредба, както следва:
-“високопланински населени места“ са населени места над 1000 метра надморска височина;
-“труднодостъпни населени места“ са населени места с труднопроходими пътища и без регулярен транспорт.
Следователно по аргумент на чл. 4, т.9 от Наредба № Н-18/2006 г. освободено от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез ФУ е лице, което отговаря едновременно на следните условия:
1.извършва продажби в/от търговски обект, разположен над 1000 метра надморска височина;
2.търговския обект е разположен на място с труднопроходими пътища и без регулярен транспорт.
3.търговския обект се намира в населено място с брой на лицата с постоянен адрес под 300 души;
4. търговския обект не се намира на територията на курорт.
На основание чл.37, ал.2 от Закона за административно-териториалното устройство на Република БългарияНационалният статистически институт, съгласувано с Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на земеделието и продоволствието, поддържа национален регистър на населените места. Съгласно информацията съдържаща се в този регистър средната надморска височина на село Х, общ. Т…, обл. ….е между 100-199 метра.
Следователно село А…, общ. Уне е високопланинско населено място по смисъла на Наредба № Н-18/2006 г. и за Вашия търговски обект /пункт за изваряване на ракия/не може да намери приложение разпоредбата на чл. 4, т.9 от Наредба № Н-18/2006 г.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 4, т.З от Наредба № Н-18/2006 г.не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ лице, което извършва продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г.; изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети, квитанции и др., които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра – един за клиента и втори за лицето по чл. 3 от Наредба № Н-18/2006 г… Ако се снабдите с билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които да отговарят на горепосочените изисквания, Вие няма да имате задължение да издавате фискални касови бележки за платените Ви в брой суми за извършваните от Вас услуги по изваряване на ракия.
На основание разпоредбата на чл. 39а от Наредба № Н-18/2006 г. лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно чл. 4, т. 3 от Наредбата, водят книга (регистър) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци. Книгата (регистърът) съдържа брой на продадените билети, начален и краен номер на продадени билети по номинали и общ оборот за деня. Освен това тези лица следва да съхраняват в търговския обект книгата (регистърът) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци и копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа.
В случай, че не се снабдите с билети или други удостоверителни знаци за услуги или в случай, че извършвате продажби в брой и на стоки /например дърва/, Вие сте задължен да използвате за отчитане на продажбите си фискално устройство.
Изискването фискалните устройства задължително да имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с НАП е заложено в разпоредбата на чл.118, ал.2 от ЗДДС. На основание §59, ал.1, т.3 отПЗР на НИД наНаредба №Н-18/13.12.2006 г. /обн. ДВ бр.49/2010, изм. ДВ бр.48/2011, изм. ДВ бр.64/2011г./ в срок до 31 март 2012 г., за Вас възниква задължение да съобразите дейността си с изискванията на наредбата, като считано от тази дата следва да работите единствено с фискално устройство, което има изградена дистанционна връзка с НАП.
В случай, че към 31 март 2012 г. не извършвате дейност, Вие нямате задължение за осъществяване на дистанционна връзка с НАП към тази дата. След този срок, при възобновяване на дейността Ви, извършваните от Вас продажби следва да бъдат регистрирани и отчитани чрез фискално устройство с изградена дистанционна връзка с НАП.
Предвид, че не посочвате дали мястото, на което се намира обекта Ви има покритие на мобилните оператори, следва да имате предвид и разпоредбата на §59, ал.3 от ПЗР на НИД на Наредба №Н-18/13.12.2006 г /обн. ДВ бр.49/2010, изм. ДВ бр.48/2011, изм. ДВ бр.64/2011г./, съгласно която при постоянна неосигуреност на дистанционна връзка от страна на мобилния оператор поради липса на покритие следва да използвате фискално устройство от модели одобрени преди изменението на наредбата, като прилагате досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти, включително по отношение изискванията към ФУ, въвеждането във и извеждането им от експлоатация. Работата с тези устройства е разрешена до осигуряване на покритие от мобилните оператори.

Оценете статията

Вашият коментар