ЗДДФЛ, чл.29а,ЗДДФЛ, параграф 17,ЗДДФЛ, параграф 15

2_382/21.04.2011
ЗДДФЛ,
Чл.29а
§15, §17
Отправили сте писмено запитване до Дирекция ОУИ –….., заведено в регистъра на дирекцията с вх.№ …………, в коетосте описали следната фактическа обстановка:
На ……2011г. сте подали годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за получените доходи от дейността ви като земеделски производител. На …..03.2011 г. сте се информирали от ДФ”Земеделие”, че получените субсидии през 2010 г. също подлежат на данъчно облагане, обстоятелство, което не Ви е било известно поради което не сте включили този доход вданъчната си декларация. Описали сте, че полученитефинансови помощи и субсидии се отнасят за 2009 и предходни години.
Поставяте въпроса: Каква декларация и в какъв срок следва да подадете и с какви приложения за плащане на допълнителен данък и как ще се отрази това на вече подадената от Вас декларация и внесения данък до ….02.2010 г..
Със ЗИД на ЗДДФЛ, обн.ДВ.бр.31/15.04.2011 г./в сила от 01.01.2011 г./ се приеха нови разпоредби, касаещи механизма на облагане на получените доходи от земеделските производители.
Съгласно новоприетиячл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност на регистрирани по ЗДДС физически лица, които са регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, се определя по реда на чл. 26 от раздел ІІот ЗДДФЛ „Доходи от стопанска дейност като ЕТ” и се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ.
По силата на чл.29а, ал.3 от с.з. физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които не са регистрирани по ЗДДС, могат да изберат доходът от стопанската им дейност да се облага по реда на чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Лицата по чл. 29а, ал. 3 упражняват правото си на избор да се облагат по реда на чл. 29а, ал. 1 чрез подаване на декларация по образец до 31 декември на предходната година.
Декларацията по чл. 29а, ал. 4, с която се упражнява правото на избор от лицата по чл. 29а, ал. 3, за 2011 г. се подава в срок до 31 май 2011 г. (§ 16 от ПЗР на ЗИДЗДДФЛ)
Лицата по чл. 29а, ал. 3, избрали да се облагат по реда на чл. 29а, ал. 1, прилагат този ред на облагане за срок не по-кратък от 5 последователни данъчни години./чл.29, ал.5 от ЗДДФЛ/
Следва да имате предвид, че лицата по чл. 29а, ал. 1 и 3, които определят облагаемия си доход по реда на чл. 26, прилагат Закона за счетоводството, като в този случай се приравняват на едноличните търговци.
Съгласно чл.43, ал.8 от ЗДДФЛ /в сила от 01.05.2011 г./ лицата по чл.29аот ЗДДФЛ правят авансови вноски при данъчна ставка 15 на сто при условията и по реда на ЗКПО.
В т.56 от §1 от ДР на ЗДДФЛ за целите на чл. 29а е дефинирано понятието „Доход от стопанска дейност на физически лица“. Това е доходът от дейността за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност, на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които не са търговци по смисъла на Търговския закон – §1, т. 56 от ДР на ЗДДФЛ.
Когато в рамките на текущата данъчна година физическото лице се регистрира или дерегистрира по ЗДДС, доходът от стопанската дейност се облага по реда на чл. 29а, ал. 1 за цялата данъчна година.
Авансово удържаният и/или внесен данък за доходи, придобити до датата на регистрацията, се приспада при определяне на тримесечни авансови вноски по реда на ЗКПО, както и от данъка по чл. 48, ал. 2 от ЗДДФЛ.
Със закона за въведени преходни правила по отношение на данъчната 2010 г..
Параграф17, ал. 1 от ПЗР на ЗИДЗДДФЛ дава възможност на регистрираните тютюнопроизводители и земеделски производители, независимо от регистрацията им по ЗДДС, да изберат облагаемият им доход за 2010 г. да се определи по чл. 26 и да се обложи с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28.
Правото на избор по ал. 1 се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50 за 2010 г., а ако такава е подадена преди обнародването на този закон в “Държавен вестник“ – с подаване на нова декларация в срок до 30 април 2011 г./ § 17, ал. 2 от ПЗР на ЗИДЗДДФЛ/
В § 15 от ПЗР на ЗИД на ЗДДФЛ е регламентирано, че доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, изключение доходите от производство на декоративна растителност, изплатени през 2010 г. под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет, не се включват в облагаемия доход по чл. 29 и чл. 26 и не подлежат на облагане с данък, когато са за 2009 г. или за предходни години. Тези доходи се декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 за 2010 г., като в Приложение 3 и 3а, Част 1, Таблица 1 се посочват с код 10.
Ако получените от Вас субсидии и финансови помощи попадат в кръга на изброените в §15, то същите не представляват облагаем доход, но тези доходи се декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 за 2010 г., като в Приложение 3 и 3а, Част 1, Таблица 1 се посочват с код 10.
В останалите случаи се вписватна отделни редове в Приложение № 3 »Доходи от друга стопанска дейност», част І, Таблица 1 и участват при формирането на облагаемия доход от дейността.
След подаване на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, имате право да правите промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения/ чл.104, ал.1 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс/ДОПК/. Коригираща данъчна декларацияпо чл.50 от ЗДДФЛ може да подадете в срокдо 30 април 2011 г..
В случаите, когато новоподадената декларация води до увеличение на данъчното задължение, предвидената в чл.53, ал.2 от ЗДДФЛ отстъпка от 5 на стоза лицата, които до 10 февруари са подали декларация и внеслив същия срок част от данък за довнасяне по годишната данъчна декларацияне може да бъде ползвана.
С оглед значителните промени в механизма на облагане на доходите Ви следва да се запознаете подробно със Закона за облагане доходите на физическите лица.

Оценете статията

Вашият коментар