НАРЕДБА Н-18, чл.29,НАРЕДБА Н-18, чл.27

5_ 23-29-95/30.06.2009г.
чл. 29 и чл.27 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ
Фактическа обстановка: От изложеното в писмото Ви е видно, че искате да прилагате разпоредбата на чл.29, ал.1, т.2 от Наредба № Н-18/2006 г. от МФ при издаване на фискални бонове от името на доверителите.
Поставен въпрос:
1.Следва ли за събраните суми да бъде издаван фискален бон или това може да стане и чрез служебен такъв?
2.В коя данъчна група от изброените по чл.27 трябва да бъдат регистрирани?
В чл.29 от Наредба № Н-18/2006 г. е определен реда за документиране на доставките/продажбите на стоки и услуги в случаите когато задълженото лице извършва дейност като комисионер от чуждо име и за чужда сметка или събира суми от името и за сметка на друго лице.
Разпоредбата давадва варианта за регистриране на продажбите:
1.Чрез фискални устройства на доверителите. В този случай касовитеплащания следва да се регистрират по общия ред, чрез издаване на касова бележка за постъпващите от клиентите суми от фискалното устройство на всеки доверител.
2.Чрез фискално устройство собственост на „ АААА” АД. В този случай, съгласно разпоредбата на чл.29, ал.3 от Наредба № Н-18/2006 г., фискалното устройство следва дасе програмира така, че сумите да се отчитат като продажби в отделен департамент, който департамент е с името на съответния доверител. В дневния финансов отчет разпечатан от фискалното устройство на „ АААА” АД ще се съдържа и оборота на всеки доверител.Съгласно регламента на чл.29, ал.4 от Наредбата, в книгата за дневни финансови отчети на страницата за последния ден от месеца, следва да се сумират дневните финансови отчети на всеки доверител и да се впишат натрупаните от продажбите за месеца оборотиза всеки департамент.
Следва да Ви обърнем внимание, изхождайки от принципа за документална обоснованост на стопанските и счетоводни операции, че във Ваша тежест ще остава доказването на регистрирания чрез ЕКАФП оборот и този отразен в счетоводството на предприятието чрез сключен писмен договор или друг писмен документ между двете страни, в който да са отразени изложените от Вас обстоятелства.
Разпоредбата на чл.26, ал.1 от Наредба № Н-18/2006г. от МФ съдържа изрично изискванекасоватабележаотпечатванаот фискалнотоустройство /ФУ/ даима текст
„ ФИСКАЛЕНБОН” и да съдържа даннитепосочени в единадесетте точки.
Съгласно чл.27 от наредбата, лицата по чл. 3 с изключение на случаите, когато извършват дейност по чл.28, са длъжни да регистрират всяка продажбана стока илиуслуга по данъчни групи според вида на продажбите, както следва:
1. група “А“ – за стоки и услуги, продажбите на които са освободени от облагане с данък, за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 0 % ДДС, както и за продажби, за които не се начислява ДДС;
2. група “Б“ – за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 20 % данък върху добавената стойност;
3. група “В“ – за продажби на течни горива чрез измервателни средства за разход на течни горива;
4. група “Г“ – за стоки и услуги, продажбите на които се облагат със 7 % данък върху добавената стойност.
Регистрирането по посочените в предходната алинея данъчни групи е задължително за всички продажби независимо от това, дали лицето по чл. 2, ал. 1 и 2 е регистрирано или не по ЗДДС.
На основание цитираната разпоредба събираните от Вас суми от името на различните доверители трябва да се регистрират по данъчните групи според вида на продажбите.

Оценете статията

Вашият коментар