НАРЕДБА Н-18, чл.3, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.14, aл. 4,НАРЕДБА Н-18, чл.7,ЗМДТ, чл.61з,ЗМДТ, чл.61р,ЗМДТ, чл.61с,ЗДДФЛ, чл.26,ЗМДТ, чл.61н, aл. 1

2_ 410/22.03.2013 г.

Наредба №Н-18 от 2006гчл. 3, ал.1
Наредба №Н-18 от 2006гчл. 7
ЗДДФЛ чл.14, ал.4
ЗДДФЛ чл.26
ЗМДТ т.1 от Приложение №4 към глава втора, раздел VІ
ЗМДТ чл.61з
ЗМДТ чл.61н, ал.1
ЗМДТ чл.61р
ЗМДТ чл.61с
Отправили сте писмено запитване до НАП. В запитването сте описали следната фактическа обстановка: Вие като едноличен търговец имате категоризация за предоставяне на туристически услуги: самостоятелни стаи с категория две звезди. Искате да осъществявате и услугата хранене като поставите мини бар в стаите, в които ще има и алкохолни напитки. В тази връзка сте поставили следните въпроси:
1. Необходимо ли Ви е разрешение за търговия с алкохол в туристическите стаи?
2. Необходим ли Ви е касов апарат?
3. Какви декларации по данъчното законодателство трябва да подавате?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка, предвид действащата нормативна уредба изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Поставеният от Вас въпрос е извън компетентността на Националната агенция за приходите.Условията и реда за търговия с вина, с продукти, получени от грозде и вино, с плодови вина, с етилов алкохол, с дестилатите от земеделски произход и със спиртните напитки се уреждат от Закона за виното и спиртните напитки.
По втори въпрос:
Съгласно чл. 118 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон),независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния бон и да го съхранява до напускането на обекта. Фискалните устройства задължително имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка, чрез която да подават данни към Националната агенция за приходите. Фискалният бон е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип.
Регистрирането и отчитането на продажбите чрез фискална касова бележка от ФУ се извършва по ред, определен с Наредба №Н-18/2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискално устройство.
Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал.1 от Наредба №Н-18 от 2006г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Съгласно чл.7 отНаредба №Н-18 от 2006г. лицата по чл. 3 са длъжни да монтират, въведат в експлоатация и използват регистрирани в НАП ФУ от датата на започване на дейността на обекта.Не се допуска извършване на продажба на стоки и услуги от лицата по чл. 3 без функциониращо ФУ, освен в случаите, посочени в наредбата. Не се допуска работа с ФУ от лицата по чл. 3 без изградена дистанционна връзка на ФУ с НАП, освен в случаите, посочени в наредбата.
Следователно, ако плащането, което получавате за нощувките или за продажбите си от минибара не е извършено чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги, Вие сте задължени да монтирате, въведете в експлоатация и използвате регистрирано в НАП ФУ от датата на започване на дейността на обекта.
На основание чл.25, ал.3 от Наредба №Н-18 от 2006г. фискалната касова бележкасе издава при извършване на плащането. Лицата по чл. 3 от Наредба №Н-18 от 2006г са длъжни едновременно с получаване на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка.
По трети въпрос:
След служебна справка в информационната система на НАП бе установено, че едноличният Ви търговец не е регистриран по ЗДДС.
Според информацията в запитването могат да се разграничат следните дейности на едноличния търговец, които се извършват едновременно:
– туристическа услуга (настаняване) чрез предоставянето на самостоятелни стаи (места за настаняване) с категория две звезди
-туристическа услуга (хранене) чрез продажба на стоки от минибар, разположен в стаите за гости
Съгласно чл.14, ал.4 от ЗДДФЛ физическите лица, включително едноличните търговци, за доходите от патентни дейности се облагат с патентен данък при условията и по реда на Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/. За доходите от други дейности лицата се облагат по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
Реда и условията за облагане с патентен данък са определени в глава втора, раздел VІ, чл.61з – 61п от ЗМДТ. Видовете патентни дейности са посочени в Приложение №4 към глава втора, раздел VІ на ЗМДТ.
Храненето осъществявано чрез продажба на стоки от минибар, разположен в стаите за гости, не е сред дейностите, посочени в Приложение №4, които се облагат с патентен данък.
В описания случай доходите от стопанска дейност: хранене, осъществено чрез продажба на стоки от минибар, реализирани от едноличния търговец се облагат по общия ред, посочен в чл.26 от ЗДДФЛ, като облагаемият доход се формира по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/. Тъй като едноличният търговец е предприятие, същият следва да води счетоводство в съответствие с разпоредбите на Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти. Счетоводният финансов резултат от дейносттахранене, осъществявана чрез продажба на стоки от минибар, определен по реда на счетоводното законодателство е основа за определяне на данъчния финансов резултат по реда на ЗКПО.
Места за настаняване – стаи за гости с категория 2 звездие посочена в т.1 от Приложение №4 към глава втора, раздел VІ от ЗМДТ като дейност, подлежаща на облагане с патентен данък според местонахождението на обекта. Обект по смисъла на т.24, буква а от §1 на Допълнителните разпоредби на ЗМДТ е всяко място, вкл. местата за настаняване. Съгласно определението дадено в §1, т.25 от ДР на ЗМДТ „Места за настаняване“ са съответните туристически обекти по чл. 3, ал. 2, т. 1 от Закона за туризма. Съгласно чл.61к, ал.1 от ЗМДТ Общинският съвет определя размера на патентния данък в граници съгласно приложение №4 в зависимост от местонахождението на обекта на територията на съответната община. Патентният данък се определя по правилата на Раздел VІ, чл.61л-61п, от ЗМДТ.
На основание разпоредбата на чл.61з едноличен търговец, който извършва дейности, посочени в приложение № 4 (патентни дейности), се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности, при условие че:
1. оборотът на лицето за предходната година не превишава 50 000 лв., и
2. лицето не е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност, с изключение на регистрация за вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон.
На основание чл.61н, ал.1 от ЗМДТ лицата, които подлежат на облагане с патентен данък, подават данъчна декларация по образец, в която декларират до 31.01. на текущата година обстоятелствата, свързани с определянето на данъка. В случаите на започване на дейността след тази дата данъчната декларация се подава непосредствено преди започването на дейността. Съгласно чл.61о, ал.1 от ЗМДТ данъчните декларации по чл.61н се подават в общината, на територията на която се намира обектът, в който се извършва патентната дейност.
Предвид гореизложеното, когато едноличен търговец, отговарящ на условията на разпоредбата на чл. 61з от ЗМДТ, предлага настаняване в самостоятелни стаи (места за настаняване) с категория две звезди и едновременно с това предлага и хранене, чрез продажби на стоки от минибар, разположен в самостоятелните стаи, то за настаняването в самостоятелните стаи с категория 2 звезди дължи патентен данък .
В облагаемия доход от стопанска дейност като едноличен търговец не се включва счетоводният финансов резултат, формиран от дейности, които се облагат с патентен данък по реда на ЗМДТ /чл.26, ал.2, т.2 от ЗДДФЛ/. Затова е необходимо счетоводната отчетност в предприятието на едноличния търговец да е организирана аналитично така, че да определя приходите и разходите за всяка дейност поотделно.
Следва да имате предвид, че за текущата 2013г. доходите, подлежащи на облагане с данък върху годишната данъчна основа като едноличен търговец по чл.28 от ЗДДФЛ и доходите, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на ЗМДТ се декларират в годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ в срок до 30.04.2014г.Годишната данъчна декларация се подава в териториалната дирекция на НАП по постоянния адрес на физическото лице, включително на едноличния търговец, носител на задължението за данъка.
Освен това Ви информираме, че лицата, предлагащи нощувки, следва да ги обложат с туристически данък на основание чл.61р от ЗМДТ, катовнасят данъка в приход на бюджета на общината по местонахождение на местата за настаняване по смисъла на Закона за туризма. Данъкът задължително се посочва отделно в документа, издаден от лицето, предлагащо нощувката къмползващо я лице. Лицата, предлагащи нощувки подават декларация по образец до 30 януари на всяка година за облагане с туристически данък за предходната календарна година. Начинът за изчисляване на туристическия данък и сроковете му за плащане са посочени в разпоредбата на чл.61с от ЗМДТ.

Оценете статията

Вашият коментар