НАРЕДБА Н-18, чл.31

Изх. № 26-Е-17
Дата: 01.04.2009 год.
Наредба Н-18, чл. 31
Във връзка с подаденото от Вас писменото запитване, заведенона Националната агенция за приходите с наш вх. № 26-Е-17 от 05.02.2009 г., отнасящо прилагане на Наредба №Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. изразявам следното становище:
Съгласно изложената фактическа обстановка основната дейност на дружеството Ви е продажба на нови авточасти, като с цел автоматизиране на работата и ограничаване на човешкия фактор при издаване на касови бележки от фискални устройства всички продажби в брой ще се отпечатват автоматично при потвърждаване на продажбата от складовия модул. Съгласно писмото Ви спецификата на работата и огромната номенклатура на предлаганите артикули обуславят факта на многото сторно операции, свързани с връщане на стока, и съответно писане на сторно бележки от кочан, което води до затрудняване на работата в търговските Ви обекти.
Складовият Ви модул има функционална възможност при издаване документ за връщане на стока да отпечатва и сторно касова бележка към него, която съдържа всички реквизити по Наредба №Н-18/2006 г.
Въпросът Ви е дали би било нарушение на Наредба №Н-18/2006 г. ако във всеки от обектите се води прошнурован и прономерован кочан от сторно касови бележки, вписан в книгата за дневните финансови отчети, но сторно касовата бележка се отпечатва автоматично от складовия Ви модул и съвпада по номер и дата със сторно бележката от кочан, като двете са неразривно прикрепени една към друга.
Съгласно разпоредбата на чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ.
В чл.118, ал.2 от ЗДДС е дадена легална дефиниция на понятието фискална касова бележка (фискалният бон), съгласно която това е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация.
Съгласно чл.118, ал.З от ЗДДС условията, редът и начинът за въвеждане и използване на фискалните устройства (ФУ), техническите и функционалните изисквания към тях, редът и начинът за издаване на фискални касови бележки, както и минималните реквизити на фискалните касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските
1
обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ. бр.106/2006г., изм. бр. 7/2007г. и бр. 79/2007г.).
Редът и начинът за извършване на корекция при връщане, рекламация на стока или при грешно натрупване след приключена сметка на клиента (сторно операция) са определени в чл. 31 от Наредба № Н-18/2006 г. Извършването и документирането на сторно операция са обект на специална регулация, тъй като това е отрицателна операция, отчитането на която води до документално намаляване на регистрирания във ФУ оборот.
Прилагането на ред за регистрация и отчетност на сторно операция различен от определения в чл. 31 от Наредба № Н-18/2006 г. води до несъответствие с нормативно регламентирания ред и съответно до липса на документална обоснованост за намаляване на регистрирания търговски оборот.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар