НАРЕДБА Н-18, чл.4, т. 3,ЗДДС, чл.118, aл. 1,ЗДДС, чл.118, aл. 3,НАРЕДБА Н-18, чл.39а,НАРЕДБА Н-18, чл.3, aл. 1,ЗДДС, чл.118, aл. 4, т. 4

2_ 576/25.04.2013г.
ЗДДС 118, ал, 1 , ал.3 и ал.4, т.4
Наредба №Н-18/2006 г. чл.3, ал.1
Наредба №Н-18/2006 г. чл.4, т.3
Наредба №Н-18/2006 г.чл. 39а
Отправили степисменозапитване до ТД на НАП. Изложили сте следната фактическа обстановка:
Може ли юридическо лице с нестопанска цел, регистрирано в обществена полза, за приходите си от стопанска дейност – предоставяне услуги на граждани – предоставяне на спортна зала за спортуване на спортисти-любители за определено време да отчита приходите си от стопанска дейност като закупи от НАП билети с трайно отпечатан номинал съответстващ на стойността на предлаганата услуга и да ги продава на гражданите, вместо да издава касов бон?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка, изразяваме следното становище по приложението на относимите към запитването Ви нормативни актове:
Разпоредбата на чл. 118, ал, 1 на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лицеда регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ.
Съгласно ал. 3 към чл. 118 от ЗДДС фискалният и системният бон са хартиени документи, регистриращи продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип или от одобрена интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност.
На основание чл.118, ал.4, т.4 от ЗДДСминистърът на финансите издава наредба, с която се определя издаването на фискални касови бележки от фискално устройство и касови бележки от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност и задължителните реквизити, които те трябва да съдържат.
Съгласно чл.3 от посочената наредба всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги. Легална дефиниция на понятието търговски обект е дадена в §1, т.41 от ДР на ЗДДС. Това е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
Изключение от задължението за използване на ФУ за регистриране на продажби на стоки и услуги правят лицата, респективно дейностите изброени в чл.4 и 5 от цитираната наредба.
В случай, че не желаете да използвате за отчитане на продажбите си ФУ, за Вас може да намери приложение разпоредбата чл. 4, т.З от Наредба № Н-18/2006 г., съгласно коятоне е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ лице, което извършва продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г.; изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети, квитанции и др., които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра – един за клиента и втори за лицето по чл. 3. Ако се снабдите с билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които да отговарят на горепосочените изисквания, Вие няма да имате задължение да издавате фискални касови бележки за платените Ви в брой суми за извършваните от Вас услуги.
Следва да имате предвид, че съгласно разпоредбата на чл. 39а от Наредба № Н-18/2006 г. лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно чл. 4, т. 3 от Наредбата, водят книга (регистър) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци. Книгата (регистърът) съдържа брой на продадените билети, начален и краен номер на продадени билети по номинали и общ оборот за деня. Освен това тези лица следва да съхраняват в търговския обект книгата (регистърът) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци и копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа
В случай, че не се снабдите с билети или други удостоверителни знаци за услуги или в случай, че извършвате продажби в брой и на стоки /напр. пера за бадминтон /, Вие сте задължен да използвате за отчитане на продажбите си от стопанска дейност фискално устройство.’

Оценете статията

Вашият коментар