НАРЕДБА Н-18, чл.42, aл. 2,ЗДДС, чл.118, aл. 1,ЗДДС, чл.118, aл. 2

5_200/08.05.2008г.
ЗДДС, чл.118, ал.1, 2
Наредба № Н-18, чл.42, ал.2
Фактическа обстановка: Аптека с голям дневен оборот /над 250 бр. касови бележки/ е закупила ФУ с електронна контролна лента. Контролната лента е много дълга и не я лепят в книгата за дневни финансови отчети.
Поставен въпрос:
1.Какво да направим за да се улесни бъдещата ни дейност?
От изложеното в писмото Ви е видно, че в обект на фирма „…………..” ООД за един ден има над 250 записа в електронната контролна лента / ЕКЛ/ на фискалното устройство, което затруднява залепването и в книгата за дневни финансови отчети.
Съгласно чл.118, ал.1 от ЗДДС /обн. ДВ. бр.63 в сила от 01.01.2007г./ всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, а получателя я съхранява донапускането на обекта, независимо дали е поискан друг данъчен документ.
Касовата бележка е документ, регистриращ платената от клиента сума за доставка на стока и/или услуга в търговски обект, по която се заплаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, съгласно чл.118, ал.2 от ЗДДС.
Прилагането на чл.118 от ЗДДС, както и редът и начинът за издаване на касови бележки се регламентират с Наредба № Н-18 от 13.12.2006г.на МФ.
Фискалната касова бележка се издава в два екземпляра – един за клиента/бонова лента/ и втори за собственика на фискалното устройство / контролна лента/.
На основание посочените задължения в Глава шеста, чл. 42, ал. 2 от наредбата, Вашата фирма трябва да съхранява ЕКЛ прикрепена в книгата за дневни финансови отчетина страницата на датата на отпечатването. Това изискване е валидно само за фискални устройства с електронни контролни ленти. На останалите касови апарати контролните ленти не се залепват в книгата и се съхраняват в обекта 3 месеца.
Фискалните устройства / ЕКАФП и Фискални принтери/от одобрен тип за страната, които отговарят на техническите и функционалните изисквания на наредбата в момента са 480 модела.
Вашата фирма трябва да избере модел фискално устройство, което да е съобразно с дейността и натовареността на всеки обект.
Вие трябва да създадете организация на регистриране и отчитане на извършваните услуги гарантираща спазване на цитираните разпоредби.

Оценете статията

Вашият коментар