ЗКПО, чл.47

94-00-53/09.04.2008 г.
ЗКПО, чл.47
Видно от изложеното в запитването, дружеството е закупило преди регистрацията по ЗДДС дълготрайни материални и нематериални активи. В тази връзка поставяте следните въпроси: какво е счетоводното отразяване при възстановен ДДС, и как се постъпва с начислените и осчетоводените амортизации за предходния и текущия отчетен период?
Предвид датата на регистрацията на „…..” ООД по ЗДДС – 16.05.2007 г. (обща справка за задължено лице в регистъра на НАП), в случая е приложима редакцията на чл.47 от ЗКПО за 2007 г. Съгласно ал.1 на цитираната разпоредба със сумата на ползвания данъчен кредит, която е включена (капитализирана) в стойността на наличните активи към датата на регистрацията или повторната регистрация по ЗДДС, се извършва увеличение на счетоводния финансов резултат. Отчетените счетоводни приходи, по повод приспаднатия данъчен кредит по ал.1, не се признават за данъчни цели, т.е. с размера им се извършва намаление на счетоводния финансов резултат (чл.47, ал.2 от ЗКПО). Алинеи 1 и 2 не се прилагат в случаите, когато приспаднатият данък не е включен в стойността на актива.
Когато тези активи са данъчни амортизируеми активи, съгласно чл.61, т.4 от ЗКПО стойностите им в данъчния амортизационен план не се променят при регистрация или повторна регистрация по ЗДДС.
Относно счетоводното отчитане на възстановен данъчен кредит за активи, налични към датата на регистрация по ЗДДС, Дирекция „Данъчна политика” при МФ, компетентна по въпросите на практическото прилагане на счетоводното законодателство, е изразила принципно становище по казуса с писмо изх.№24-00-0024/25.03.2005 г.:
„Съгласно действащото счетоводно законодателство историческата цена, по която се оценяват активите (ДМА и материални запаси) към момента на тяхното придобиване, включва и невъзстановимите данъци. Счетоводното законодателство не предвижда възможност за корекция на първоначално определената историческа цена. Поради което към момента на възникване на правото на данъчен кредит за наличните активи при регистрация по ЗДДС, предприятието няма възможност да извърши корекция на първоначално определената историческа цена.
С възникване на правото на данъчен кредит за наличните активи към момента на регистрация по ЗДДС за предприятието възниква приход в размера на данъчния кредит за възстановяване за тях, тъй като е налице нарастване на икономическата изгода през отчетния период под формата на увеличаване на активите или намаляване на пасивите на предприятието (в зависимост от това дали данъчният кредит се прихваща, приспада или възстановява).”

Оценете статията

Вашият коментар