НАРЕДБА Н-18, чл.5,НАРЕДБА Н-18, чл.4,ЗДДФЛ, чл.29, т. 1, буква а,ЗДДФЛ, чл.13, aл. 3,КСО, чл.4, aл. 4,КСО, чл.10,КСО, чл.6, aл. 7, т. 3

5_94-00-137/ 18.08.2009г.
ЗДДФЛ; чл. 13, ал.3; чл. 29, т.1, б”а”
КСО чл. 4, ал.4; чл.6, ал.7, т.3; чл. 10
Наредба Н-18/2006гчл.4 и чл.5
В запитването е описана следната фактическа обстановка: В момента лицето ев неплатен отпуск по майчинство и ерегистрирано като земеделски производител. Същевременно започвадейност – продажба от сергия на пазар.
1. Какво ще бъде облагането по ЗДДФЛ при продажба на собствена продукция и какво ще бъде то ако продавам освен собственаи друга селскостопанска продукция – например цитрусови плодове.
2. Как трябва да се осигурявам при посочените варианти.
3. Трябва ли да отчитам продажбите чрез фискални касови бележки.
Наоснование чл. 13, ал.3 от ЗДДФЛ, физическите лица, регистрирани като земеделски производители по реда наНаредба№ 3 от 29 януари 1999г. са освободени от облагане за доходите си от дейността свързана с производството на непреработена растителна и животинска продукция по см. на т. 21 от § 1 на ДР на ЗДДФЛ , с изключение на доходите от производство на декоративна растителност. На основание чл. 50, ал.1 от ЗДДФЛместните физически лица подават годишна данъчна декларацияпо образец за придобитите през годината доходи по чл. 13, ал.3, като в Приложение № 8 на декларацията посочват брутната сума на необлагаемите доходи от непреработената растителна и животинска продукция.
Съгласно разпоредбата на чл. 29,т.1, б. „а” от ЗДДФЛ, облагаемия доход от селско стопанство на физическите лица, които не са търговци по см. на Търговския закон се формира, като придобитият през данъчната година доход се намалява с 40 на сто разходи за дейността, без да е необходимо да бъдат доказвани документално. Разпоредбата на чл. 29, т.1, б.”а” е приложима за доходите от селско стопанство, които не са освободени от облагане по реда на чл. 13, ал.3 от закона, /това ще важиза непроизведената от Вас селскостопанска продукция и цитрусовите плодове, които ще продавате.
Тези доходи се декларират в Приложение № 3 към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Съгласно §1, т.4 от допълнителната разпоредба на Кодекса за социално осигуряване /КСО/, регистрирани земеделски производители са физическилица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба и са регистрирани по установения ред.
Земеделските производители физически лица, включителноЕТ, подлежат на регистрация в регистъра на земеделските производители към съответната областна дирекция „Земеделие и гори” по постоянен адрес при условията и реда на чл.5 от Наредба №3 от 29.01.1999г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. Всеки земеделски производител физическо лице, вкл. ЕТ се вписва в регистъра на земеделските производители с регистрационен номер, съответстващ на ЕГН и му се издава карта, която ежегодно се заверява.
Регистрирането на земеделските производители и ежегодното заверяване на партидите импо реда на чл.5 от Наредба №3 от 29.01.1999г. . за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители, е необходимо условие за признаване на качеството „земеделски производител” по смисъла на чл.4, ал.3, т.2 от КСО.
Следва да имате предвид, че моментът на придобиване на качество на земеделски производител може де е различен от момента на реалното започване на трудова дейност като такъв.
Съгласно разпоредбата на чл.10 от КСО, осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл.4 и продължава до прекратяването и.
Аналогична е и разпоредбата на чл.1, ал.1 от Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина, съгласно която задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекратяване.
Във връзка с гореизложеното е важно до имате предвид, че, задължението Ви за осигуряване ще възникне от момента, в който започнете да упражнявате трудова дейност като земеделски производител, а не от момента на регистрацията като такъв.
В 7-дневен срок от започване на трудова дейност следва да декларирате това обстоятелство в компетентната ТД на НАП на основание чл.1, ал.2 от Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина.
Осигуряването на земеделските производители е регламентирано в чл.4, ал.3, т.4 от КСО. Съгласно цитираната разпоредба те са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт.По свой избор могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство, на основание чл.4, ал.4 от КСО.
Съгласно действащата към момента нормативна уредба, земеделските производители могат да провеждат своето осигуряване по привилигерован режим.
Регистрираните земеделски производителидължат авансово осигурителни вноски върху месечен осигурителен доход между 50 на сто от минималния и максималниямесечен размер на осигурителния доход,определен със Закона за бюджета надържавното обществено осигуряване, съгласночл.6, ал.7, т.2 от КСО.
На основание чл.6, ал.7, т.3 от КСО, земеделските производители, които упражняват единствено земеделска дейност се осигуряват върху избран осигурителен доход между 25 на сто от минималния и максималния месечен размер на осигурителния доход,определен със Закона за бюджета надържавното обществено осигуряване.
Съгласно чл.6, ал.9 от КСО, регистрираните земеделски производители произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. Осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондовете за подпомагане на земеделските производители по ред, определен от Министерски съвет.
Регистрираните земеделски производители, които извършват единствено земеделска дейност и се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, могат да внесат дължимите осигурителни вноски до 31 март на годината, следваща календарната година, за която се отнасят, съгласно разпоредбата на чл.7, ал.5 от КСО.
Следва да имате предвид, в случай, че извършвате и другатрудова дейност, която е основание за осигуряване, не можете да се възползвате от привилигерования режим наосигуряване. При тази хипотеза осигурителните Ви вноски следва да се изчисляват по реда на чл.6, ал.7, т.2 от КСО.
При определяне на окончателния размер на осигурителния доход не следва да включвате доходите от непреработена продукция.
По силата на чл. 118 от ЗДДС, задължение за издаване на фискална касова бележка съществува във всички случаи на извършване на продажби на стоки и услуги, освен в случаите когато плащането се извършва по банков път. Регистрирането и отчитането на продажбите чрез фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ) се извършва по ред, определен с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ. бр.106/2006 г., изм. ДВ. бр.7/2007 г.).
В чл.4 и чл.5 от Наредба № Н-18/2006 г. са изброени дейностите, респективно лицата освободени от задължението за документиране на продажбите си чрез касови бележки от фискално устройство.
Съгласно чл.4, т.2 от Наредба № Н-18/2006 г. задължението за регистриране на продажби чрез ФУ не се отнася за продажбина собствена и непреработена селскостопанска продукция, извършвани от физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, с изключение на продажби във или от търговски обекти в лицензираните стокови борси и тържища или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни.
Следователно Вие няма да имате задължение за регистриране на продажбите си чрез фискално устройство акоотговаряте едновременно на следните условия:
-продавате собствена и непреработена селскостопанска продукция;
-не сте търговец по смисъла на Търговския закон;
-извършвате продажбите си на открито, извън територията на търговски обекти в лицензираните стокови борси и тържища или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни.
По силата на чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл.10, ал. 1, т. 3 и 4 (доходи от стопанска дейност, различна от стопанска дейност като едноличен търговец, и доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество), съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството. Реквизитите по чл.7, ал. 1 от Закона за счетоводството са:
–  наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
–  дата на издаване;
– наименование,адресиномерзаидентификацияпочл. 84от Данъчно- осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
–  предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
–  име и фамилия на съставителя.
Видно от горното правната уредба на ЗДДФЛ изисква физическо лице, което е регистрирано като земеделски производител и не е търговец по смисъла на Търговския закон, при продажба на собствена и непреработена селскостопанска продукция да издава документ, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството, а в случаите на продажби във или от търговски обекти в лицензираните стокови борси и тържища или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни – фискална касова бележка от фискално устройство.
На основание цитираните разпоредби, ако освен собствената непреработена селскостопанска продукция от сергията продавате и друга селскостопанска продукция / цитрусови плодове/, Вие ще трябва да регистрирате и отчитате извършените продажби на стоки чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство.

Оценете статията

Вашият коментар