НАРЕДБА Н-8, чл.3, aл. 1, т. 1,КСО, чл.5, aл. 4

2_1370/04.09.2012г.
КСО – чл.5, ал.4
Наредба № Н-8 – чл.3, ал.1, т.1
Във връзка с обявяването на 15 август 2012г. от община Варна за местен празничен, неприсъствен и почивен ден за работещите на територията на общината, поставяте въпроса как следва да се попълнят позиции 1, 2 и 3 на т.16 от Декларация обр.№ 1.
С оглед изложеното в запитването и при сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Съгласно чл.38, ал.9 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, при изчисляване на осигурителния стаж на лицата, които са работили при определено с Кодекса на труда или с друг нормативен акт работно време, един пълен месец осигурителен стаж се зачита, когато са зачетени за осигурителен стаж всичките работни дни.
В глава седма от Кодекса на труда са намерили систематично място разпоредбите, регламентиращи работното време и почивките. Член 154 регламентира почивките и в неговата алинея 2 е указано, че освен по реда на ал.1, Министерският съвет може да обявява и други дни еднократно за национални официални празници, както и дни за честване на определени професии, дни за оказване на признателност и да размества почивните дни през годината.
Със Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) са уредени нормативно правомощията на органите за местно самоуправление, включително и това общинските съвети да обявяват, по предложения на кмета на общината, определени дни за празнични и неприсъствени на територията на общината, района, кметството или на конкретни населени места след съгласуване с областния управител /чл.21, ал.1, т.23 ЗМСМА/.
Общинският съвет на община Варна, със свое Решение № 480-6/04,05.07.2012 г., е обявил 15.08.2012 г. за празничен и неприсъствен ден на територията на община Варна, на основание чл.21, ал.1, т.23 ЗМСМА. Поради това, 15.08.2012 г. като местен празничен ден е неприсъствен и почивен ден на за работещите на територията на община Варна.
На основание чл.5, ал.4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурителите са длъжни периодично да представят в Националната агенция за приходите данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване. Съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на тези данни се определят с Наредба № Н – 8 от 29 декември 2005 г., издадена от министъра на финансите.
Декларация образец № 1 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от работодатели, осигурители и техните клонове и поделения за всеки календарен месец не по-късно от деня, следващ деня на възникване на последното задължение за внасяне на вноските за този месец, освен при изплащане на аванс, който не е единствено плащане за месеца /чл.3, ал.1, т.1 от Наредба № Н – 8/.
Предвид горното, при попълването на Декларация обр.№ 1 за лицата по трудово правоотношение, за които Вие следва да подавате данни в компетентната ТД на НАП няма особеност, свързана с еднократното обявяване на 15 август 2012г. за почивен ден за работещите на територията на община Варна.
Ако през месец Август 2012 г. лице е отработило всички работни дни през месеца, за осигурителен стаж се зачита пълен месец и данните следва да бъдат попълнение по следния начин:
-в т.16 „Дни в осигуряване – общо”, позиция 1 – попълва се „0”;
-в т.16 „Дни в осигуряване – общо”, позиции 2 и 3 – в две позиции вместо „23” се попълва „22”;
-в т.16.1.”Отработени и други дни с осигурителни вноски” в две позиции вместо „23” се попълва „22”.

Scroll to Top