НАРЕДБА Н-8, чл.3, aл. 3, т. 1,НАРЕДБА Н-8, чл.3, aл. 1, т. 3,КСО, чл.7, aл. 6,КСО, чл.6, aл. 10

5_ № 23-22-1871/29.08.2011г.
КСО, чл. 7, ал.6,чл.6, ал.10;
Наредба № Н-8, чл.3, ал.1, т.3, чл.3, ал.3, т.1;
Фактическа обстановка: Осигурител изплаща възнаграждение за работа без трудово правоотношение на лице, което през някои месеци е осигурено върху максималния месечен размер на осигурителния доход по трудово правоотношение.
Въпроси: В какъв срок следва да се подаде декларация образец 1 и за кой период следва да се отнесе възнаграждението по гражданския договор? Как осигурителят може да се информира за месечния осигурителен доход на лицето по трудово правоотношение?
На основание чл.7, ал.6 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, осигурителните вноски за лицата, които работят без трудово правоотношение, се внасят от осигурителя до 10-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението.
Сроковете, съдържанието, редът, начинът за събиране и съхраняване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените от тях лица се уреждат с Наредба № Н-8 /29.12.2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, издадена от министъра на финансите.
На основание чл.3, ал.1, т.3 от цитираната Наредба, за работещите без трудови правоотношения, декларация образец 1 се подава в компетентната териториална дирекция на НАП не по-късно от 10 дни след изтичане на срока по чл.7, ал.6 от Кодекса за социално осигуряване.
На основание чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8,декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения – не по-късно от последния работен ден на календарния месец, през който са били дължими осигурителните вноски, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данъкът по чл. 42 ЗДДФЛ.
Следва да имате предвид, че на основание чл.3, ал.1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски /НЕВДПОВ/, възнагражденията, отнасящи се за положен труд за минало време, се разпределят за отработените дни, през които трудът е положен.
Съгласно разпоредбата на чл.6, ал.10 от КСО,за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от Кодекса, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2;
2.осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.
Когато лицето работи по допълнителен или по втори трудов договор, или без трудово правоотношение, при изплащане на възнаграждението декларира сумата,върху която са направени осигурителни вноски по всеки от договорите /чл.4 от НЕВДПОВ/.’

Вх.№ 23221871 от 29.08.2011 Отг. ОУИ София  |  23-22-1871_11_OZ_5_08

Оценете статията

Вашият коментар