НАРЕДБА № 5/2002 Г., чл.3, aл. 1

5_23-16-1/29.01.2009г.
Наредба №5/29.12.2002г., чл3, ал.1;
Фактическа обстановка: поради намаляване обема на работата се налага част от работниците да преминат на 4-часов работен ден и половин, което води до намаление на трудовотовъзнаграждение.
Въпроси: 1.Следва ли работодателят да подава уведомления по чл.62, ал.4 от КТ за намаленото работно време;
2.Ще бъде ли изплатена някаква помощ на работниците.
Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.1 от Наредба №5 от 29.12.2002 година за съдържанието и реда за подаване на уведомлението по чл.62, ал.4 от КТ, работодателят уведомява компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) за сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори, като изпраща уведомление.
В чл. 3, ал.1 от Наредбата са изброени случаите в които за работодателя възниква задължение за подаване на уведомление, а именно: „Уведомлението съгласно приложение № 1 се изпраща в тридневен срок от:
а) сключване на трудовия договор;
б) изменение на трудовия договор, с което се променя длъжността и/или срокът на договора;
в) издаване на постановлението по реда на чл. 405а от Кодекса на труда;”.
Видно от цитираната разпоредба, промяната на работното време и съответно на трудовото възнаграждение не попадат в хипотезата, в която работодателят следва да подава уведомление по чл.62, ал.4 от КТ. Промените, касаещи работното време и трудовото възнаграждение на Вашите служители ще бъдат отразени в информационната система на НАП от декларация образец 1.
Националната агенция за приходите не изплаща обезщетения на работници и служители, които поради намаляване на обема на работата преминават на половин работен ден и им се заплаща половината от трудовото възнаграждение преди промяната.
Без оглед на гореизложеното, Ви информирам, че съгласно на чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията и адреса си за кореспонденцияв цялата кореспонденция с Националната агенция за приходите.
Изпратеното от Вас запитване не съдържа идeнтификацията по чл.84 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар