НАРЕДБА № 5/2002 Г., чл.3, aл. 2

5_23-01-263/07.01.2009г.
Наредба №5, чл.3, ал.2,
Фактическа обстановка: Предприятие следва да преназначи служители по чл.123, ал.1, т.7 от КТ при преотстъпване или прехвърляне на дейност, включително прехвърляне на материални активи;
Въпрос: как следва да се подаде уведомление, при положение, че в указанието за попълване не е посочен конкретен код;
Редът и сроковете за подаване на Уведомления за промяна на работодателя по чл.123 от КТ са регламентирани в Наредба №5/29.12.2002г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомления по чл.62, ал.4 от КТ.
На основание чл.3, ал.2 от цитираната наредба, уведомлението по чл.123 от КТ (приложение № 5) се изпраща от работодателя, който приема работниците и служителите, когато неговият ЕИК по БУЛСТАТ е различен от този на предишния работодател.
Уведомлението се подава в срок от 10 дни след фактическата промяна на работодателя, на основание чл.3, ал.2, т.3 от Наредбата.
Реквизитите на уведомлението, което следва да подадете са регламентирани в чл.5а от Наредбата, а именно:
1.основание за промяната по чл. 123, ал. 1 от Кодекса на труда или за промяна на правната форма;
2. единен идентификационен код по регистър БУЛСТАТ на предишния работодател;
3. единен идентификационен код по регистър БУЛСТАТ на новия работодател;
4. дата на промяна на работодателя;
5. данни за лицата, променили работодателя – трите имена и единен граждански номер (личен номер на чужденец).
В цитираните разпоредби не е изрично упоменато като основание за промяна на работодателя „преотстъпване или прехвърляне на дейност от едно предприятие на друго, включително прехвърляне на материални активи”.
Съгласно действащата нормативна уредба, уведомлението по чл.123 се подава във всички случаи, в които работниците и служителите променят работодателя си без прекратяването на трудовото правоотношение.
Като изхождаме от факта, че съдържанието и реда за подаването на уведомления са регламентирани с Наредба №5/29.12.2008година, подписана от Министъра на труда и социалната политика, считаме, че компетентно да предостави отговор на зададения от Вас въпрос е Министерство на труда и социалната политика.
Без оглед на гореизложеното, Ви информираме, че съгласно чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията си по чл.84 от ДОПКв цялата кореспонденция с Националната агенция за приходите. В предоставеното от Вас писмено запитване не е посочен ЕИК по БУЛСТАТ.

Оценете статията

Вашият коментар