НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 1,КСО, чл.6, aл. 8,КСО, чл.10,КСО, чл.4, aл. 3, т. 2

5_23-01-156/20.08.2008г.
КСО, чл.4 ал.3 т.2, чл.6, ал.8, чл.10
НООСЛБГРЧ,чл.1 ал.1
Фактическа обстановка:ЕТ получава доход от наем на сграда, за който издава фактура на наемателя;
Въпрос: ЕТ дължи ли авансови и изравнителни вноски за дохода от наем, тъй като това не е трудова дейност;
Съгласно разпоредбата на чл.4, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци задължително се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт.
За тези лица задължението за осигуряване възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване по аргумент както на чл.10 от КСО, така и на чл.1, ал.1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина /НООСЛБГРЧ/.
В КСО не е изяснено какво следва да се разбира под трудова дейност на едноличният търговец. От дефиницията за търговец по смисъла на Търговския закон дадена в чл.1, ал.1-търговец е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва изброените в текста икономически – производствени и търговски (в икономическия смисъл на понятието „търговия”)- дейности. Освен това едноличният търговец е и предприятие по смисъла на Закона за счетоводството (чл.1). По силата но чл.2 от същия закон предприятията осъществяват счетоводно записване на стопанските операции.
Предвид изложените аргументи и фактите, посочени в запитването Ви, че фирмата на едноличният търговец отдава под наем собствено помещение, за което издава фактура на наемателя, безспорно предполага реализиране на икономическа дейност, с подписване на договора за отдаване под наем на дълготраен актив на фирмата. За реализираните приходи от наем в съответствие с цитираните разпоредби от ЗС следва да бъдат извършени счетоводни записвания. Следователно организирането и управлението на стопанската дейност на предприятието на едноличния търговец е трудова дейност, която в конкретния случай е налице. (В същия смисъл е и решение № 6846/02.07.2007 на ВАС, VІ-то отд., адм. дИзх. № 158/2007г.).
В тази връзка следва да спазвате разпоредбите на чл.6, ал.7, т.1 от кодекса за социално осигуряване и да внасяте авансови вноски върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Съгласно чл.6, ал.8 от КСО, следва да определяте окончателен размер на месечния осигурителен доход за периодите, през които сте извършвал дейност въз основа на доходите, декларирани в справката към годишната данъчна декларация по Закона за облагане доходите на физическите лица.

Оценете статията

Вашият коментар