Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г.на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства.

Относно: Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г.на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства.
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОУИ »- гр. …с вх. № …. от 25.10.2010г., е изложена следната фактическа обстановка:
Една от дейностите на дружество Ви е товарен автомобилен транспорт. За нуждите на тази дейност Вие разполагате с цистерна за гориво, която зареждате от търговец на горива, като същите използвате изцяло за зареждане на товарните автомобили на фирмата. Колонката Ви не е снабдена със специализирано фискално устройство. Отчетността за количеството гориво водите в специален дневник.
Въпросът Ви е дали е необходимо колонката да е снабдена със специално фискално устройство, при положение, че не извършвате продажби на течни горива.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства (обн., ДВ, бр. 106/2006г., изм. бр.7/2007г., изм. бр.79/2007г., изм. бр.77/2009г.).
Съгласно чл.2, ал.2, т.3 от Наредба № Н-18/2006г. за отчитане оборотите от
продажби на течни горива чрез одобрени по смисъла на Закона за измерванията средства за измерване на разход се използват електронните системи с фискална памет (ЕСФП).
По аргумент на чл.3, ал.2 от Наредба № Н-18/2006г. лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, е длъжно да регистрира и отчита продажбите на течни горива чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП,
включително за платените по банков път или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по ал. 1.
По реда на чл.25, ал.1, т.2 от Наредба № Н-18/2006г. независимо от
документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 2 – за всяко плащане, включително за платените по банков път или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1.
Съгласно изложените факти, извършвайки зареждане на Вашите товарни автомобили чрез колонка, която не е снабдена с фискално устройство (ЕСФП) Вие нарушавате разпоредбите на чл. 3, ал. 2 и чл.25, ал.1, т.2 от Наредба № Н-18/2006г. и подлежите на предвидените в чл. 185, 186 и 187 от ЗДДС санкции.
При зареждане на автомобили на фирмата Ви, следва да се прилага реда на чл. 30 от
Наредба № Н-18/2006г., съгласно който лицето по чл. 3 задължително прикрепва
фискалните касови бележки за количествата гориво, издадени във връзка с вътрешен
оборот, проверки на ДАМТН, проби, обезвъздушаване и други служебни операции към
регламентираните за тези събития документи. Въз основа на тези документи при проверка
контролните органи ще отчетат намаляването на записания във фискалната памет оборот за деня на извършване на операцията.

Оценете статията

Вашият коментар