Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г.на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства и ЗДДС

Относно:Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г.на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства и ЗДДС
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОДОП »- гр. .. с вх. № … от 10.07.2015г., е изложена следната фактическа обстановка:
Регионален исторически музей- ….. използва при работа с посетители билети, които са отпечатани от печатницата на БНБ София с номинална стойност от 1 и 3 лева, съгласно Разрешение за отпечатване на ценни книжа отна основание чл. 5 и чл. 4 от НУРОКЦК. Копие от същото, ведно с копие на билетите са приложени към запитването. Уточнено е също в запитването, че Регионален исторически музей- … не е търговски обект, а научен, културен и образователен институт по силата на чл. 28, ал. 1 от Закона за културното наследство и самостоятелно юридическо лице на бюджетна издръжка.
В тази връзка и предвид измененията в чл. 4, т. 3 от Наредба № Н-18/ 2006г. се поставя следният въпрос:
Изменението в чл. 4, т. 3 от Наредба № Н-18/2006г. отнася ли се продажбата на билети за вход на регионален исторически музей- ……?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададеният от Вас въпросизразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл. 28, ал. 1 от Закона за културното наследство (ЗКН) определя държавните, регионалните и общинските музеи като културни и научни институти, които се създават, управляват, финансират, преобразуват и закриват при условията и по реда на този закон и на Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК).
По силата на чл. 9, ал. 1 от ЗЗРК регионалните културни институти са юридически лица със самостоятелен бюджет, които осъществяват културна дейност основно на територия, определена с акта на учредяването им.
Съгласно чл. 41, ал. 1 от ЗКН държавните и общинските музеи са юридически лица на бюджетна издръжка, второстепенни разпоредители с бюджет. Следователно същите са самостоятелен правен субект и не са органи на местна власт, каквото качество има една община, по смисъла на Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА).
Разпоредбата на чл. 3, ал. 5, т. 1 от ЗДДС посочва, че не са данъчно задължени лица държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки и качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, с изключение на изрично изброените в същата разпоредба.
Предвид изложените аргументи, че държавните и общинските музеи като юридически лица на бюджетна издръжка, второстепенни разпоредители с бюджет, не са органи на местна власт, то следва да се приеме, че чл. 3, ал. 5 от ЗДДС не намира приложение в конкретния случай, поради което Регионален исторически музей – ….. представлява данъчно задължено лице по смисъла на ал. 1 от същата правна норма.
Разпоредбата на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство / фискален бон / или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност / системен бон /, независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускане на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства .
В чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. е указано, че всяко лицее длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Лицата, респективно дейностите, освободени от задължението за регистриране на продажбите чрез ФУ са изброени в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006г.
Съгласно чл. 5, т. 1 от Наредба № Н-18/2006г. не са задължени да издават фискални касови бележки държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, за които последните не са данъчно задължени лица по смисъла на ЗДДС.
Както беше посочено по-горе, Регионален исторически музей- …., като юридеческо лице със самостоятелен бюджет е бюджетно предприятие по смисъла на Закона за счетоводството и няма качество на орган на местно самоеправление, каквото има общината, с оглед на което същият не попада в изключението на чл. 5 от Наредба № Н-18/2006г.
Следва да се отбележи, че в чл. 4 от същата са посочени лицата, които нямат задължение да регистрират извършените продажби в търговски обект чрез ФУ, като такива в т. 3 на същия член /изм. и доп. ДВ. бр.49 от 30 Юни 2015г., доп. ДВ. бр.54 от 17 Юли 2015г./ сапосочени лицата, които извършват продажби на билети, карти, абонаментни карти за превоз на пътници, когато издаването им е задължително съгласно нормативен акт, талони за паркиране в зоните за платено паркиране по смисъла на чл. 99, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, и на билети, фишове, талони и други удостоверителни знаци за участие в хазартни игри по смисъла на Законаза хазарта, които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най- малко два защитни елементи върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерски съвет от 1994г. / обн., ДВ,бр. 101 от 1994г.; изм. и доп.,бр. 38 от 1995г.; изм.,бр. 73 от 1998г.,бр. 8 от 2001г.;изм. и доп.,бр. 54 от 2008г.,бр. 22 от 2011г./; изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети за превоз на пътници, които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра- един за клиента и втори за лицето по чл. 3.
Видно от посочената разпоредба, продажабите на билети за вход на Регионален исторически музей- …. не попадат в обхата на освобождаването от използването на ФУ. Следователно, в случая е налице задължение за въвеждане в експлоатация на фискално устройство и отчитане на извършваните продажби чрез издаване на фискални касови бележки по реда определен в Наредба Н-18/2006 г. на МФ.

Оценете статията

Вашият коментар