Изх. №24-34-178
Дата: 19.10.2009 год.
ЗДДС, чл. 3, ал. 5, т. 1;
ЗДДС, чл. 118, ал. 1;
Наредба№ Н-18/2006 г.
Във връзка с постъпило запитване от “……………..“ ЕООД, заведено с вх. № 24-34-178/23 .07.2009г. вна Националната агенция за приходите, относно начин на регистриране и отчитане на приходите от паркинг автомати, Ви уведомявам следното:
От изложеното в писмото е видно, че фирмата Ви е производител на автомати на
самообслужване за улично платено паркиране / паркинг автомати/.
Паркинг автоматите на самообслужване се задействат чрез монети и издават
талони с информация за населено място, дата и час на закупуване, дата и час за край
на предплатеното паркиране, номер на талона и заплатена стойност.
Въпрос 1:
Съществуват ли законови разпоредби за приложение и експлоатация на паркинг
автомати без фискална памет и принтер или регистрирането и отчитането на приходите от тях, е обект на организационно-финансова процедура от страна на експлоатиращата ги структура / общински орган или частна фирма/?
Въпрос 2:
Има ли разлика в предписанията на нормативните изисквания относно
регистрирането и отчитането на приходи от паркинг автомати от страна на общински органи или частни фирми?
Съгласно чл.118, ал.1 от ЗДДС всяко лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Търговски обект, по смисъла на § 1, т.41 от допълнителните разпоредби на ЗДДС е всяко
място, помещение или съоръжение на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели /например офис, седалище, жилище или други подобни/, да е част от притежаван недвижим имот /например:гараж, мазе или други подобни/ или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
Прилагането на чл.118 от ЗДДС, както и редът и начинът за издаване на касови бележки се регламентират с Наредба № Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства от 13.12.2006г. на .
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. задължава всяко лице да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.
При описаните от Вас автомати на самообслужване, задействани чрез вкарване на монета, не са изпълнени изискванията на Наредба № Н-18/2006 г. за издаване на фискален касов бон, респективно натрупване на данни във фискалната памет при плащания в брой. По този начин при автоматите на самообслужване се губи контрола на клиента при регистриране и отчитане на приходите от реализация, което е основната идея на фискалните устройства.
Отсъствието на принтер и фискална памет в автоматите на самообслужване е технически проблем, който е свързан с разработка на нормативни изисквания към такива автомати, както и изпитването и одобряването им. Това е проблем касаещ всички видове автомати на самообслужване, задействащи се с монети, жетони или други подобни (за продажби на кафе, безалкохолни напитки, паркинг автомати и др.). За решаване на тези въпроси е необходимо изменение и допълнение на нормативната уредба.
По въпрос № 1
В условията на действащата нормативна уредба съществуват два варианта за регистриране приходите от извършените услуги чрез автомат на самообслужване.
1. Оборотите от продажби от автомата се регистрират и отчитат с касов апарат в обект/и на фирмата при спазване на следния ред:
-регистрирането на постъпленията от всеки автомат се извършва при събиране на
парите от съответния автомат;
-постъпленията от всеки автомат се регистрират в отделна група.
2. Втори вариант е в автомата на самообслужване да бъде вградено фискално устройство от одобрен за България тип, което да се използва за печат на документа за паркиране. Към момента има голям брой одобрени модели, в т.ч. и предназначени за вграждане.
Също така е възможно производителят на автомата да вгради принтер и фискална памет, които да отговарят на изискванията на българското законодателство и да премине процедурата по неговото одобряване по реда на Наредба № Н-18/2006 г.
Повъпрос№ 2
По силата на разпоредбата на чл. 5, т.1 от Наредба № Н-18/2006 г. не са задължени да издават фискални касови бележки държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, за които последните не са данъчно задължени лица по смисъла на ЗДДС.
Съгласно чл.З, ал.5 от ЗДДС не са данъчно задължени лица държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, освен когато:
-извършват някоя от изброените в чл.З, ал.5, т.1 от ЗДДС дейности или доставки;
-извършваните от тях доставки ще доведат до значително нарушаване на правилата за конкуренциятаспрямоизвършваната независима икономическа дейностот данъчно задължените по ЗДДС лица.
В конкретният случай, на основание чл.З, ал.5, т.1 от ЗДДС, държавните и
местните органи имат задължение за регистриране чрез издаване на фискална касова
бележка от фискално устройство на извършваните от тях доставки за улично платено
паркиране, тъй като за тази дейност общинските органи са данъчно задължени лица по
смисъла на ЗДДС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’