начин на съобщаване на задължения за данък върху недвижимите имоти

Изх. № 08-Р-2
Дата:02.03.2012 год.
Приложение № 2 към ЗМДТ, чл. 20;
ДОПК, чл. 107, ал. 3.
относно:начин на съобщаване на задължения за данък върху недвижимите имоти
и такса за битови отпадъци /чл. 107, ал. 3 ДОПК/ и чл. 20 от Проложение
№ 2 къмЗМДТ
В отговор на поставените въпроси относно начина на съобщаване на задълженията за данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци на задължените лица, Ви уведомяваме:
1.относно начина на съобщаване на задълженията за данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци на задължените лица
Задълженията за местни данъци и такси се установяват, обезпечават и събират по реда на ДОПК /чл. 4, ал. 1 и чл. 9б ЗМДТ/. В производствата по установяване и събиране на местните данъци служителите на общинската администрация имат правата и задълженията на органи по приходите /чл. 4, ал. 3 ЗМДТ/.
Задълженията за данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци се установяват от служителите на общините на основата на подадени декларации за съответния имот и се съобщават на лицата – чл. 107, ал. 1 и ал. 3 ДОПК. В ЗМДТ също е предвидено изрично, че общината съобщава на лицата дължимите от тях данък и такси за съответния период и за сроковете за плащане /чл. 23 и чл. 69, ал. 2/.В закона /ДОПК и ЗМДТ/ не е установена задължителна форма, в която следва да бъде направено съобщаването, поради което това може да стане и устно или по друг подходящ начин. При условие, че съобщаването не е лично до лицето, а чрез предоставяне на информация, достъпна до други лица, в информациятане следва да се съдържат лични данни на задължените лица.
Чл. 29 ДОПК не е приложим в хипотезата на съобщаване на данъчни задължения по чл. 107, ал. 1 ДОПК, тъй като не регламентира начините на съобщаване, а редът за връчване на писмени съобщения, актове и други книжа.
2.относно определяне на данъчната оценка по Приложение № 2 към ЗМДТ на земеделска земя с начин на трайно ползване „за земеделски труд и отдих” /по кадастрална скица/.
В Класификатора за начина на трайно ползване на имоти, представляващ т. 4 от Приложение № 1 към Наредба № 5 от 1999 г. за структурата на записа в цифров вид на кадастралните планове и карти, регулационните планове и плановете на почвените категории, не съществува такъв вид ползване на имоти в територии, предназначени за нуждите на селското стопанство/заземеделски труд и отдих/, и следва да бъде коригирано.
Начинът на трайно ползване на поземлен имот е основна характеристика, що се отнася до данните на кадастъра. Основните кадастрални данни за поземлен имот са: идентификатор; граници, площ; трайно предназначение; начин на трайно ползване и др. /чл. 27, ал. 1, т. 1 от Закона за кадастъра и имотния регистър/. Кадастралните данни обслужват целите на кадастъра. Класификаторът на начина на трайно ползване в цитираната наредба съдържа голямо разнообразие от начини на ползване на територии, предназначени за нуждите на селското стопанство, които не съвпадат с регламентираните в ЗМДТ четири категории трайно ползване на земеделски земи, тъй като данъчният закон си служи с термини и категории, регламентирани от други нормативни актове – ЗУТ, ЗСПЗЗ, ЗГ.
В общия случай при оценяване на земеделски земи, когато начинът на трайно ползване на земята, отбелязан в кадастралната скица, не съответства на изброените в таблица 11 на чл. 20 от Приложение № 2 към закона ползвания, базисната данъчна стойност се определя като за «пасища» /най-ниската по стойности категория/и съответната категория земеделска земя.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар