ЗМДТ, чл.44, aл. 3,ЗМДТ, чл.44, aл. 6

Изх. № 08-П-7
Дата: 08.03.2010 год.
ЗМДТ, чл. 44, ал. 3;
ЗМДТ, чл. 44, ал. 6.
В отговор на поставените от Вас въпроси по прилагането на ЗМДТ, изразяваме следното становище:
1. По силата на новата ал. 3 на чл. 44 ЗМДТ данък при безвъзмездно придобиване на имущества се дължи и при придобиване на недвижими имоти и ограничени вещни права върху тях по давност.
Данък се събира в размер, определен от общинския съвет при безвъзмездно придобиване на имущества на основание чл. 47, ал. 1, т. 2 ЗМДТ, т.е. между лица, извън посочените по т. 1. Придобиването на недвижими имоти по давност е оригинерен способ на придобиване, при който приобретателят не черпи правата си от праводател, тъй като няма правна сделка и съответно прехвърляне на права. Поради тази причина не може да се търси каквато и да е роднинска връзка между страните /липсват страни/ при определяне на ставката на данъка при безвъзмездно придобиване.
Данъкът се заплаща към момента на издаване на акта, удостоверяващ правото на собственост, който подлежи на вписване /чл. 49, ал. 2 ЗМДТ/.
Задължението за заплащане на данък се съдържа в закона – чл. 44, ал. 3 ЗМДТ, поради което данък в тези хипотези се събира независимо дали това е указано изрично в наредбите на общинските съвети, издадени на основание чл. 1 ал. 2 ЗМДТ.
2. При избран договорен режим на уреждане на имуществените отношения между съпрузите по време на брака, регламентиран в раздел IV, глава четвърта от Семейния кодекс, правото на собственост върху недвижими имоти се прехвърля между съпрузите по силата на сключения договор. При безвъзмездно прехвърляне /отстъпване/ на право на собственост върху недвижими имоти между съпрузи данък при придобиване на имущества по ЗМДТ не се дължи. Основанието за това становище е чл. 44, ал. 6 ЗМДТ. Режимът на данъчно облагане на придобити имущества е еднакъв във всички случаи на безвъзмездно придобиване на имущества между роднини по права линия и между съпрузи, както при дарение, така и в другите случаи на безвъзмездни придобивания. Аргумент в подкрепа на това становище е идеята за идентичност на режима на данъчно облагане на безвъзмездно придобити между съпрузи имущества приживе и при наследяване /с оглед на смърт/, намерила реализация в промените на закона, действащи от 01.01.2005 г.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар