Начин на възстановяване на платен ДДС в България от чуждестранно юридическо лице, в сила от 01.01.2009 г.

ОТНОСНО: Начин на възстановяване на платен ДДС в България от чуждестранно юридическо лице, в сила от 01.01.2009 г.
УВАЖАЕМИГОСПОДИНСИНЕВ,
Във връзка с постъпило запитване с вх. № г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – Пловдив, е описаната следната фактическа обстановка:
Фирма ЕООД Великобритания възлага на български предприятия изработка на шивашки изделия, за които предприятията фактурират услугата ушиване. Всички материали, нужни за производството, фирмата внася от Турция и ЕС. В запитването е посочено, че с Указание № 91-00-152/06.04.2009 г. на Изпълнителния директор на НАП се казва, че от 01.01.2009 г. чуждестранното лице няма да може да възстановява платения от него ДДС по реда на Наредба № 11/2006 г. на МФ. Изхождайки от цитираното указание, фирмата е предприела регистрация по ДДС по чл. 100, ал.1 от ЗДДС чрез акредитирания си представител в ТД на НАП Стара Загора, откъдето е получила отказ за регистрация, приложен към запитването.
Фирма ЕООД е регистрирана за целите на ДДС във Великобритания.
Поставен е въпросът как следва да бъде възстановено платеното ДДС за вноса на стоки на територията на страната, които след обработка се изнасят за Великобритания.
При така описаната фактическа обстановка и предвид относимата нормативна уредба по ЗДДС, изразяваме следното становище:
Съгласно изменението на чл.6, ал.3, т.3 от ЗДДС, в сила от 01.01.2009г.за възмездна доставка на стока за целите на този закон се смята и изпращането или транспортирането на стоки, произведени, извлечени, обработени, закупени, придобити или внесени на територията на страната от данъчно задължено лице в рамките на неговата икономическа дейност, когато стоките се изпращат или транспортират за целите на неговата икономическа дейност от или за негова сметка от територията на страната до територията на друга държава членка.
По силата на посочената разпоредба, когато лице, неустановено на територията на страната е собственик на стоки, които се транспортират от или за негова сметка от територията на страната до територията на друга държава членка, следва да се приеме, че лицето – собственик на стоката, ще осъществява независима икономическа дейност на територията на страната – облагаеми доставки по чл. 12 от ЗДДС /доставка, приравнена на възмездна, с място на изпълнение на територията на страната/, поради което, на основание чл. 95, ал.2 от ЗДДС подлежи на регистрация по закона.
По силата на чл. 96, ал.1 от ЗДДС при достигане на облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец лицето – собственик на стоката ще бъде е длъжно да подаде заявление за регистрация по този закон. Съгласно чл. 100, ал.1 от същия закон, всяко данъчно задължено лице, за което не са налице условията за задължителна регистрация по чл. 96, ал. 1, има право да се регистрира по този закон.След регистрацията по ЗДДС на чуждестранното лице движението на стоките най-вероятно ще попадне в хипотезата на ВОД по смисъла на чл. 7, ал. 1 или ал.4 от ЗДДС.
Следователно, в случай, че чуждестранното лице – собственик на стоката изпълни задължението си за регистрация по ЗДДС, и притежава митническа декларация, в която е посочено като вносител, ще има право на възстановяване по реда на Глава седма от закона на начисления и внесен по реда на чл. 90 от закона ДДС по вноса. Чуждестранното лице, след 01.01.2009 г. няма да може да възстановява платения от него ДДС по вноса по реда на Наредба № 11 от 2006г. на Министъра на финансите, тъй като с тези стоки същото ще извършва облагаеми доставки с място на изпълнение на територията на страната /доставките по чл. 6, ал.3, т.3 от закона/. След регистрацията на чуждестранното лице по ЗДДС, платен данък по внос, за данъчно събитие, настъпило след датата на регистрацията, би могъл да бъде възстановен/приспаднат само от това лице.
Редът за регистрация на чуждестранно лице, което не е установено в страната, е посочен в чл. 133 от ЗДДС.
Съгласно ал.1 от горецитираната разпоредба, чуждестранно лице, което има постоянен обект на територията на страната, от който извършва икономическа дейност и отговаря на условията на този закон за задължителна регистрация или за регистрация по избор, се регистрира чрез акредитиран представител, с изключение на клоновете на чуждестранни лица, които се регистрират по общия ред. Алинея втора разглежда хипотезата на чуждестранно лице, което не е установено на територията на страната, но извършва облагаеми доставки с място на изпълнение на територията на страната и отговаря на условията на закона за задължителна регистрация или регистрация по избор, което също следва да се регистрира чрез акредитиран представител.
Регистрацията по ал. 1 и 2 се извършва по реда на чл. 101 в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по чл. 8 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. В цитираната разпоредба на ДОПК са посочени правилата за определяне на компетентната териториална дирекция на НАП в производствата по кодекса, като следва да имате предвид, че когато не може да се установи компетентната териториална дирекция по правилата на т. 1 – 6 от ал.1 на чл.8, компетентна териториална дирекция е ТД на НАП – София.
Във връзка с гореизложеното, независимо от постановения отказ за регистрация, при наличие на предпоставките за задължителна регистрация или регистрация по избор, лицето, което е длъжно или има право да се регистрира, следва да подаде в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите заявление за регистрация, съгласно чл. 101 от ЗДДС.
За да бъде регистрирано по избор при условията на чл.133 от ЗДДС чрез акредитиран представител, чуждестранното лице следва да приложи към заявлението както съответнитедокументи по чл. 74, ал.3 от ППЗДДС, така и такива, от които да е видно наличие на постоянен обект на територията на страната /чл.133, ал.1/ или доказателства /договори, фактури и др./ за извършване на облагаеми доставки с място на изпълнение на територията на страната /чл.133, ал.2 от ЗДДС/.
След регистрацията си по ЗДДС, чуждестранното лице ще има право на възстановяване по реда на Глава седма от закона на начисления и внесен по реда на чл. 90 от закона ДДС при внос.

И.Д. ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:
/Г. АРНАУДОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар