Изх.№………………..
Дата………………….
ОТНОСНО: начин за извършване на „сторно” операция при рекламация и връщане на закупена стока-телефон, при което е върната сумата, отразена в издадената касова бележка.
Уважаема госпожо.,
В постъпилото Запитване в Дирекция «ОУИ»- Пловдив на НАП, с вх.№ 20-21-223/ 21.08.2008 г., Вие посочвате, че сте възстановили сума по направена рекламация на закупена стока- телефонен апарат, съгласно представените от клиента касови бележки.
Въпросът Ви е: „В кочана с ръчни касови бележки може ли да се прави „сторно” в настоящия месец – на деня на връщане на стоката, след като касовите бележки се отнасят за друг период”?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас въпроси, Ви информираме за следното:
Съгласно чл.118, ал.3 от ЗДДС прилагането на чл.118 от същия закон, както и условията, редът и начинът за одобряване на типа, за отмяна на типа, за въвеждане/извеждане във/от експлоатация, регистрация, отчитане и сервизно обслужване, експертизите и контролът на фискалните устройства (електронни касови апарати с фискална памет, фискални принтери и електронни системи с фискална памет за продажба на течни горива), техническите и функционалните изисквания към тях, редът и начинът за издаване на фискални касови бележки, както и минималните реквизити на фискалните касови бележки се определят с наредба на министъра на финансите. Наредба № Н-18 от 13 декември 2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, в сила от 01.01.2007 г., е издадена от Министерството на финансите (Обн. ДВ. бр.106 от 27 Декември 2006г., посл.изм. ДВ. бр.79 от 2 Октомври 2007г).
Вчл. 31, ал.1 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ е указано, че корекция при връщане, рекламация на стока или при грешно натрупване след приключена сметка на клиента (сторно операция) се документира: т.1. при използване на ФУ – чрез издаване на касова бележка от кочан и т.2. при използване на ИАСУТД – чрез касова бележка с надпис “сторно“, когато е настъпило съответното събитие.
Касова бележка от кочан, в случаите, предвидени в чл.31 ал.1 от Наредба № Н-18/2006 г., се издава в два екземпляра и съдържа данните по чл. 26, ал. 1, т. 1 – 9 от наредбата и подпис на касиера/чл.35, ал.1/.
По смисъла на чл. 31, ал.2 документът по ал. 1, т. 1 следва да съдържа реквизитите съгласно чл. 35, ал. 1 и надпис “СТОРНО“, номер, дата и час на издаване на фискалната касова бележка, по повод на която се издава сторно документът, причината за сторно операцията и данни за клиента (единен идентификационен код по БУЛСТАТ, наименование, седалище и адрес за кореспонденция), когато последният е едноличен търговец или юридическо лице.
Дирекция „ОУИ“- Пловдив напомня, че всеки отговор до определено лице се разпростира само по отношение на конкретния казус, при определена фактическа обстановка.
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:
/Г.ТЪРНОВАЛИЙСКИ/
‘