начина, по който се отразяват в дневника за продажби и VIES деклалацията, издадените данъчни документи по повод осъществена вътреобщностна доставка.

5 20-00- 252/24.06.2011г.
чл. 51, ал.1 и ал.3 от ЗДДС
чл.124, ал.3 от ЗДДС
В подаденото писмо, постъпило в Дирекция ОУИса поставени въпроси относно начина, по който се отразяват в дневника за продажби и VIES деклалацията, издадените данъчни документи по повод осъществена вътреобщностна доставка.
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към запитването нормативна уредба, изразяваме следното становище:
Данъчно събитие по смисъла на чл.25, ал.1 от ЗДДС е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, ВОП, както и вносът на стоки по чл.16 от закона.
Съгласно разпоредбата на чл.25, ал.7 от ЗДДС когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. Данъкът при ВОД, съгласно чл.51, ал.3 от ЗДДС става изискуем на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие съгласно чл.51, ал. 1 и 2 от закона.
При вътреобщностна доставка, включително в случаите на авансово плащане, на основание чл.113, ал.5 от ЗДДС фактурата се издаване по-късно от 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие по чл. 51, ал. 1.
Предвид нормата на чл.124, ал.3 от ЗДДС, издадените данъчни документи във връзка с вътреобщностна доставка, включително за получено плащане, се отразяват в дневника за продажбите за данъчния период, през който данъкът за доставката е станал изискуем съгласно чл. 51.В разпоредбата на чл.51, ал. 4 от ЗДДС е регламентирано, че независимо от ал.3данъкът става изискуем на датата на издаване на фактурата, съответно документа по чл.168, ал.8, когато тази фактура е издадена преди 15 – тия ден на месеца, следващ месеца през който е настъпило данъчно събитие.
Следва да се има предвид, че когато е издадена фактура във връзка с получено плащане по доставката, преди датата на възникване на данъчното събитие, данъкът не става изискуем към датата на издаването й, поради което не се отразява в дневника за продажбите, през данъчния период, през който е издадена, а през данъчния период, през който настъпва изискуемостта.
Според изложеното в запитването, вътреобщностната доставка е осъществена през месец март 2011 г.
В случай, че данъчното събитие за ВОД е възникнало през месец март 2011 г. и ако фактурата е издадена в същия месец,изискуемостта на данъка настъпва на датата на издаване на фактурата за извършената ВОД. Следователно, при тази хипотеза фактурите е следвало да бъдат отразени в дневника за продажби и справката декларация за месец март 2011 г.
В чл. 126, ал. 3 от ЗДДС е уреден начинът на извършване на корекции на допуснати грешки в подадени декларации и VIES – декларации вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните регистри, когато същите грешки са установени след изтичането на срока за подаване на декларациите.
В случаите, когато грешката се дължи на неотразяване в отчетните регистри на документи, същата се коригира от лицето чрез извършване на необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена и включване на неотразения документ в съответния отчетен регистър и VIES – декларацията за данъчния период на установяване на грешката.
В случаите, когато грешката се дължи на неправилно отразяване в отчетните регистри на документи, същата се коригира по инициатива на лицето чрез писмено уведомяване компетентния орган по приходите в съответната ТД на НАП, който следва да предприеме действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период.

Оценете статията

Вашият коментар