начисляване на ДДС във връзка продажба на недвижим имот, заплащането на който е разсрочено на части, изразяваме следното принципно становище:

Булстат-131063188 *гр. Бургас, ул. “Цар Петър“ N:5б, ( 056 878-151 e-mail: [email protected]
Уважаеми господин …….,
Във връзка с Ваше запитване, заведено с вх.№ ИТ-00-22/25,02,2008 г. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – Бургас, относно начисляване на ДДС във връзка продажба на недвижим имот, заплащането на който е разсрочено на части, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно описаната в запитването Ви фактическа обстановка предстои Ви продажба на недвижим имот, заплащането на който е разсрочено на части съгласно постигнатото съгласие на страните. В нотариалният акт изрично ще бъде записана първоначалната сума, която ще се плати от купувача; останалите вноски в рамките на 5 или 7 години, задължението за заплащане на лихва върху вноските, както и продажната цена на имота. В допълнително споразумение към нотариалния акт ще се посочии предварително уговорената лихва, която следва да се плати от купувача към всяка една от годишните погасителни вноски, съгласно нотариалния акт. Привеждате практически пример.
Съгласно чл.25, ал.1 от ЗДДС данъчно събитие по смисъла на ЗДДС е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16. Данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. Предвид това, на датата на която прехвърляте собствеността върху недвижимия имот на купувача/датата на изповядване на сделката/ за Вас настъпва данъчно събитие. Съобразно разпоредбата на чл.25, ал.5 от ЗДДС на датата на възникване на данъчното събитие данъкът върху добавената стойност става изискуем от Вас защото сте извършили облагаема доставка и възниква задължение да го начислите. Данъкът се начислява върху стойността на данъчната основа. Видно от чл.26, ал.1 от ЗДДС данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер. С обезщетителен характер са тези лихви и неустойки, които обезщетяват страната по договора, която е претърпяла увреждане, в следствие неизпълнение на задълженията от другата страна. Съгласно чл.86 от Закона за заъдлженията и договорите, при неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. В конкретния случай, от изложените в писмото Ви обстоятелства лихвата няма да има обезщетителен характер, предвид това, че няма да компенсира неизпълнение на клауза по договор. Същата ще е предварително дължима и определена сума по съгласието на страните. Предвид което, считаме, че сумите, определени като лихва към дължимите вноски следва да участват при определянето на данъчната основа с цялата сума . Ако в последствие се промени лихвения процент и това води до промяна в първоначално определения им размер, то това обстоятелство се документира посредством издаването на документи по чл. 115 от ЗДДС- дебитни или кредитни известия.
Съгласно чл.25 ал.4 от ЗДДС при доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. Считаме, че обстоятелствата в запитването ви не разкриват наличие на доставка с периодично , поетапно и непрекъснато изпълнение. В случая е налице доставка на стока, която е проявила своето действиееднократно и е изчерпила съдържанието си с прехвърлянена собствеността върху нея. Поради това ,че от запитването не става ясно какъв е вида на недвижимия имот, при данъчното третиране на доставката е необходимо да се съобразите и с разпоредбите на чл.45 от ЗДДС и чл.27 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар