възстановяване на ДДС по реда на Наредба № Н-9 от 16.12.2009 г. за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но

В Дирекция ”ОДОП” – … постъпи писмено запитване с вх. № ………/23.04.2014 г., препратено за отговор по компетентност от ТД на НАП – …….., офис ………, относно възстановяване на ДДС по реда на Наредба № Н-9 от 16.12.2009 г. за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановенив държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка на Европейския съюз.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: ЕТ е заплатил пътни такси в Гърция. За пътните такси е заплатено ДДС 23 %.
Зададен е следният въпрос: ЕТ има ли право да възстанови ДДС от друга държава членка на ЕС?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
С Наредба № Н-9 от 16 декември 2009 г. за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава-членка на Oбщността се определят условията и редът за подаване на искане за възстановяване на ДДС на данъчно задължени лица, установени в страната и регистрирани по ЗДДС, за закупени от тях стоки, получени услуги или осъществен внос на територията на друга държава – членка на общността.
По смисъла на чл. 13 от тази Наредба, данъчно задължено лице, установено на територията на страната, което иска да му бъде възстановен данък върху добавената стойност от друга държава – членка на Общността, за начисления му ДДС за закупени от него стоки, получени услуги или осъществен внос на територията на същата, следва да отговаря на условията, предвидени в държавата членка по възстановяване. Правата и задълженията на това лице, както и периодите за упражняване на правото за възстановяване са посочени в законодателството на държавата членка по възстановяване.
Правото на възстановяване на ДДС може да се упражни чрез подаване по електронен път на искане за възстановяване, подписано с универсален електронен подпис до компетентния орган за възстановяването в държавата членка по възстановяването, посредством създадено за целта WEB – базирано приложение на страницата на Националната агенция за приходите- www.nap.bg.

Оценете статията

Вашият коментар