Начисляване на ДДС за получени хонорари от Агенцията по вписванията

ОТНОСНО: Начисляване на ДДС за получени хонорари от Агенцията по вписванията
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването, Вие, в качеството си на физическо лице сте регистриран по ЗДДС, като осъществявате дейност като самоосигуряващо се лице – независим оценител към Агенцията по вписванията. За тази си дейност Вие получавате хонорари, като същите се определят от Агенцията с Акт за назначаване и се изплащат по справка – декларация, съгласно Наредба за заплащане на вещите лица.
По повод на гореизложената фактическа обстановка в запитването, сте поставили въпроси относно това дали следва да внасяте ДДС за получените от Вас хонорари, и ако трябва, дали можете да го начислявате върху сумата, определена от Агенцията по вписванията в справката – декларация, независимо, че сумата е предварително определена.
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. В тази връзка, независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Съгласно гореизложеното, считам, че осъществявана от Вас дейност като независим оценител към Агенцията по вписванията представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл.3 от материалния закон, поради което, за същата, Вие се считате за данъчно задължено лице.
За извършените услуги към Агенцията – извършване на независими експертизи, Вие получавате възнаграждение – хонорар, който посочвате, че е определен с Акта за назначаването Ви като оценител. В тази връзка, Ви обръщам внимание, че съгласно нормата на чл.12, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по същия закон и е с място на изпълнение на територията на страната. Ето защо, считам, че извършените от Вас доставки на услуги към Агенцията по вписванията представляват облагаеми доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от Закона.
По смисъла на чл.26, ал.2 от материалния закон, данъчната основа на доставката се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Съгласно чл.66, ал.1 от ЗДДС, ставката на данъка е 20 на сто за облагаемите доставки, като размерът на същия се определя, като данъчната основа по доставката се умножи по ставката на данъка. В тази връзка Ви обръщам внимание на разпоредбата на чл.67, ал.2 от закона, съгласно която, когато при договаряне на доставката не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, приема се, че той е включен в договорената цена.
На основание гореизложеното и описаната от Вас фактическа обстановка в запитването, считам, че дължимия от Вас данък върху добавената стойност за извършените услуги по изготвяне на експертизи следва да се счита за включен в договореното възнаграждение между Вас и Агенцията по вписванията, тъй като не е посочено в Акта за назначаване, че се дължи отделно.
По повод на изложеното, в заключение, Ви обръщам внимание, че във връзка с нормата на чл.113, ал.1 и ал.2 от материалния закон, всяко данъчно задължено лице, каквото се считате Вие, в качеството Ви на доставчик на услуга към съответното юридическо лице, сте длъжен да издавате фактура за извършената от Вас доставка на услуга – независима експертиза, най-малко в два екземпляра – един за Вас и един за получателя на услугата.
Настоящото становище е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.’

Оценете статията

Вашият коментар