НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 1,НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 2,КСО, чл.10,КСО, чл.7, aл. 6,НООСЛБГРЧ, чл.3, aл. 3,КСО, чл.6, aл. 8

5_23-22-3009/29.11.2012 г.
НООСЛБГРЧМЛ, чл.1, ал. 1, чл.1, ал.2 и чл.3, ал.3;
КСО, чл. 10 ,чл.7, ал. 6 и чл.6, ал. 8;
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Собственик на ЕООД-самоосигуряващо се лице ще ползва болничен за временна неработоспособност поради бременност и раждане. Дружеството, в което има наето лице по трудов договор ще продължи да функционира.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли в дружеството да бъде назначено лице по договор за управление и контрол?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
На основание чл.1, ал. 1 от НООСЛБГРЧМЛ, осигуряването на самоогуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудова дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
Съгласночл.3, ал.3 от НООСЛБГРЧМЛ, осигурителни вноски не се внасят от самоосигуряващите се лица, когато са осигурени за общо заболяване и майчинство, за времето през което са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете, през което не са имали право на парично обезщетение.
Предвид разпоредбата на чл.1, ал.2 от цитираната наредба, за въпросните периоди не се подава декларация за прекъсване на дейността.
По презумпция самоосигуряващите се лица не упражняват трудова дейност за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете. Упражняването на трудова дейност се установява по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) в хода на съответното производство. В случай, че самоосигуряващото се лице извършва трудова дейност се дължат осигурителни вноскиза държавното обществане осигуряване на основание чл. 10 във връзка с чл.7, ал. 6 и чл.6, ал. 8 от КСО.
Принципно не е необходимо самоосигуряващият се управител да бъде заменен с друг за времето на временна неработоспособност поради бременност и раждане.Все пак ако през този период той извършва дейност по управление на дружеството, ще се дължат осигурителни вноски.
В този смисъл на страницата на агенцията е публикувано становище на изпълнителния директор на НАП с Изх. № 24-33-144/15.10.2012 г.

Оценете статията

Вашият коментар